Sztuczna inteligencja (AI) ma coraz większą rolę w rozwijaniu narodowych gospodarek. Jak pokazują najnowsze wyniki panelu ICT Eurostatu w obszarze wykorzystania AI daleko nam do liderów regionu. Program „Polityka rozwoju sztucznej inteligencji” ma pomóc Polsce dogonić kraje UE.
Na początku stycznia poznaliśmy przyjętą przez rząd "Politykę rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce". To efekt prac rozpoczętych 12 miesięcy temu w nieistniejącym już Ministerstwie Cyfryzacji. Nowy dokument ma wyznaczyć kierunek działań wspierających rozwój AI m.in. w obszarze biznesu i edukacji. Według Marka Zagórskiego sekretarza stanu w KPRM, odpowiednie wykorzystanie AI zwiększy dynamikę PKB nawet o 2,65 pkt proc. w każdym roku. Polska przeznacza zaledwie 1,03 proc. swojego PKB na wydatki związane z działalnością badawczo-rozwojową, w tym także na sztuczną inteligencję – polityka AI ma to zmienić.
Filary rozwoju
Polityka AI to pierwszy krok polskiego rządu w stronę regulacji zasad wspierających rozwój ekosystem sztucznej inteligencji. Resort podzielił ją na sześć kluczowych filarów:
AI i społeczeństwo
Celem tego obszaru, jest podnoszenie cyfrowych kompetencji Polaków. Pandemia przyśpieszyła cyfrową transformację. Dlatego działania podejmowane w ramach Polityki AI, mają uczynić z Polski jednego z większych beneficjentów gospodarki opartej na danych i nowych technologiach.
AI i innowacyjne firmy
Bez sektora prywatnego trudno oczekiwać cyfrowego przyspieszenia rozwoju gospodarki napędzanego sztuczną inteligencją. Dlatego jednym z założeń rządu jest wsparcie polskich firm zajmujących się AI poprzez np. tworzenie specjalnych mechanizmów finansowania ich rozwoju.
AI – nauka oraz edukacja
Państwo chce wspierać środowisko badawcze i naukowe w Polsce, zwłaszcza w zakresie projektowania interdyscyplinarnych rozwiązań w obszarze AI. Ich powstawanie mają umożliwić specjalne kierunki studiów dla dziedzin związanych ze sztuczną inteligencją. To szczególnie ważne zadanie. Jak pokazuje raport ,,Sztuczna inteligencja w Polsce – kompetencje ekspertów AI’’ zajmujemy dalekie, 24. miejsce w całym zestawieniu nasycenia praktykami AI w Unii Europejskiej. Rząd planuje również udzielanie grantów edukacyjnych na tworzenie m.in. narzędzi dydaktycznych.
AI i współpraca międzynarodowa
Obszar ten dotyczy przede wszystkim działań na rzecz wsparcia polskiego biznesu w dziedzinie AI oraz rozwoju technologii na poziomie międzynarodowym.
AI i sektor publiczny
Filar ten obejmuje inicjatywy nastawione na wsparcie sektora publicznego w realizacji zamówień na rzecz sztucznej inteligencji oraz programów takich jak GovTech. Rząd chce również szerzej udostępniać dane publiczne i zachęcać do udostępniania danych prywatnych.
Fundacja Digital Poland wspiera rozwój ekosystemu AI
Wizją fundacji Digital Poland oraz stworzonej przez nas platformy aipoland.org, jest uczynienie z Polski jednego z głównych centrów innowacji na świecie. By wesprzeć realizację tej wizji w obszarze sztucznej inteligencji (AI) fundacja przy współpracy z partnerami i ekspertami wydała szereg raportów:
„Przegląd Strategii Rozwoju Sztucznej Inteligencji na Świecie”, by stworzyć podstawy polityki AI w Polsce,
”AI jako element zrównoważonego rozwoju”, by ukazać stanu rozwoju AI w Polsce celem zaadresowania jego potrzeb,
„Iloraz sztucznej inteligencji”, by przedstawić biznesowi konkretne przykłady polskich zastosowań AI,
„Mapę nauki AI”, w Polsce by pokazać dorobek polskich naukowców,
„Invest in AI in Poland”, by promować polski ekosystem AI poza granicami Polski.
Dodatkowo wspólnie z ekspertami opublikowaliśmy raport ,,Mapa Polskiego AI'’, który pokazuje stan rozwoju rynku. Informacje zawarte w badaniu przyczyniły się do powstania polityki AI. W styczniu ruszyły prace nad jego drugą edycją.
– Chcemy wspierać rozwój krajowego rynku AI, promować polskie rozwiązania w kraju i poza jego granicami, ukazywać najciekawsze konkretne zastosowania w biznesie i administracji (applied AI), wspierać badania naukowe z obszaru AI czy tworzenie kolejnych polityk i programów nakierowanych na badania i rozwój, edukację czy wdrażanie AI. Aby osiągnąć ten cel musimy jeszcze lepiej poznać polski ekosystem AI i zrozumieć obecne potrzeby oraz wyzwania uczestników rynku. Wierzymy, że badanie „State of Polish AI” jest kolejnym już krokiem we właściwym kierunku – tłumaczy.
Fundacja zaprasza do wypełnienia ankiety wszystkie firmy i instytucje wykorzystujące AI w swoich produktach, usługach, czy prowadzących badania w tym zakresie (np. instytuty naukowe). Formularz jest dostępny do 19 lutego i można wypełnić go tutaj.
Publikacji Invest in AI in Poland , Mapa Polskiego AI oraz Mapa nauki AI powstały dzięki bliskiej współpracy z firmą 10 Senses, a współautorem analiz jest Łukasz Borowiecki, CEO 10 Senses. Firma zapewniała wsparcie merytoryczne podczas prac nad publikacjami.