Nasza strona używa ciasteczek (cookies). Zostając na niej, zgadzasz się na warunki korzystania, które znajdziesz tutaj.

Created with Sketch. Wróć

Praca zdalna oczami Polaków

Konsekwencją pandemii COVID-19 jest przyspieszenie naturalnie postępującego do tej pory zjawiska cyfryzacji, również w sferze pracowniczej. Najbardziej prawdopodobnym modelem pracy w przyszłości jest model hybrydowy, łączący domową pracę zdalną z pracą „w biurze”. W ciągu minionego roku Polacy polubili home office. Rośnie liczba osób, które mają odpowiednie warunki do pracy z domu - deklaruje je już ponad 63 proc. ankietowanych w badaniu polskiego ClickMeeting.

Praca zdalna oczami Polaków

W ciągu minionego roku praca spoza biura przestała być nowinką technologiczną i przywilejem dla wybranych, a dla wielu osób stała się codziennością. Jednak mimo zadowolenia z możliwości dopasowania pracy do rytmu dnia i oszczędności czasu na dojazdach z czasem pojawiły się też zmęczenie i niepewność. Jak wynika z nowego badania ClickMeeting „Jak oceniamy pracę zdalną po roku pandemii?”, polskiej firmy dostarczającej rozwiązania webinarowe, jedynie 25 proc. firm planuje powrót do pracy stacjonarnej w pełnym wymiarze jeszcze w tym roku, natomiast 24 proc. pracowników nie wie, jakie plany.

Z naszego badania wynika, że Polacy oswoili się z pracą zdalną, potrzebują tylko odpowiednich regulacji prawnych i wsparcia ze strony pracodawców - mówi Dominika Paciorkowska, dyrektor zarządzająca w ClickMeeting - Dzięki nowoczesnym narzędziom do wideokonferencji, takim jak platforma ClickMeeting, praca w zespołach może być wygodna i efektywna. Już ponad ⅓ firm dostrzega korzyści płynące z tego typu rozwiązań i planuje w przyszłości łączyć pracę stacjonarną z możliwością pracy zdalnej.

Cyfrowy pracownik

Fundacja Digital Poland przekazała rządzącym apel „Czas na cyfrową gospodarkę!”. To kolejny pakiet rekomendacji w ramach inicjatywy popartej przez 19 organizacji. Zawiera on propozycje zmian,  których wdrożenie pozwoli firmom, instytucjom, a przede wszystkim obywatelom, korzystać z dobrodziejstw nowych technologii oraz przyśpieszy proces cyfrowej transformacji w Polsce. Wsród nich znajdują się rekomendacje dotyczące pracy zdalnej.

– Pracodawcy, którzy zignorują potrzebę zmiany tradycyjnego, biurowego sposobu świadczenia pracy, na własne życzenie pozbawią siebie atrybutu konkurencyjności na rynku pracy. Chociaż rozpoznanie wszystkich zagrożeń związanych z nowymi realiami zatrudnienia wymaga jeszcze zebrania odpowiedniego bagażu doświadczeń, podstawowym warunkiem sprawnego przeprowadzenia tego procesu transformacji jest przede wszystkim wprowadzenie takiej regulacji, która tworzyłaby jasne ramy prawne pracy zdalnej – czytamy w apelu.

Autorzy dokumentu postulują również regulacje dokumentacji papierowej czy odejście od nadmiernie sformalizowanego procesu zawierania umów. To kluczowe działania, które pozwolą odpowiedzieć na wyzwania zmieniającego się rynku pracy. Dlatego fundacja Digital Poland bierze udział w rozmowach z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, a także podejmuje rozmowy dotyczące nowelizacji istniejących zapisów.

Już 63 proc. pracowników deklaruje, że ma odpowiednie warunki do pracy z domu

W porównaniu do poprzedniego raportu o pracy zdalnej opublikowanego przez ClickMeeting we wrześniu 2020, warunki do pracy z domu uległy nieznacznej poprawie - obecnie deklaruje je 63 proc. respondentów, o 4 proc. więcej niż we wrześniu. Jednocześnie nadal aż 37 proc. pracowników ma tylko częściowo odpowiednie warunki do pracy zdalnej lub nie ma ich wcale. Problem nie leży w kwestiach technologicznych - 92 proc. ankietowanych ma wystarczający sprzęt do pracy z domu. Aż 88 proc. posiada też odpowiednie łącze internetowe - to o 8 proc. więcej niż we wrześniu. Brakuje jednak odpowiedniej przestrzeni i ciszy.

Coraz więcej osób w związku z pracą zdalną oczekuje podwyżek

Przygotowanie pracodawców do nowych warunków wygląda w świetle raportu trochę gorzej. Zaledwie 9 proc. ankietowanych otrzymuje od firmy rekompensatę za koszty poniesione przez nich w związku z pracą z domu, jak np. wyższe rachunki za wodę, prąd, Internet czy zakup odpowiedniego sprzętu. Trzeba jednak przyznać, że liczba osób oczekujących takich dopłat powoli spada - z 64 proc. we wrześniu do 60 proc. w marcu. Natomiast coraz więcej pracowników w związku z wykonywaniem pracy zdalnej chciałoby otrzymać podwyżkę wynagrodzenia. Oczekuje jej już 42 proc. ankietowanych - o 7 proc. więcej niż we wrześniu 2020 r. Natomiast 16 proc. byłoby zainteresowanych benefitami takimi jak wprowadzenie zadaniowego czasu pracy czy dostęp do wizyt u okulisty, ortopedy lub masażysty.

Pracownicy potrzebują wsparcia psychologicznego oraz regulacji prawnych

W obecnej męczącej sytuacji pracownicy potrzebują od pracodawców nie tylko wsparcia technicznego i finansowego, ale również psychologicznego. Niemal 22 proc. ankietowanych chciałoby, aby firma zapewniła im możliwość dobrowolnych konsultacji z psychologiem. Blisko 6 proc. pracodawców dostrzegło problem i już takie konsultacje zapewnia.

Zdecydowana większość, bo aż 84 proc. ankietowanych, zgadza się, że warunki pracy zdalnej powinny zostać uregulowane w Kodeksie pracy. W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii od roku już trwają prace nad nowelizacją obowiązujących przepisów i przystosowaniem ich do pracy zdalnej

Autor: Materiały prasowe