Nasza strona używa ciasteczek (cookies). Zostając na niej, zgadzasz się na warunki korzystania, które znajdziesz tutaj.

Created with Sketch. Wróć

Fundacja Digital Poland i Katarskie Centrum Finansowe razem dla nowych technologii

Fundacja Digital Poland oraz Katarskie Centrum Finansowe podpisały porozumienie o współpracy na rzecz wspierania sektora cyfrowego w Polsce i Katarze. To ważny krok w kierunku budowania platformy współpracy między organizacjami, które oferują wiedzę i są liderami w zakresie promowania nowych technologii.

Fundacja Digital Poland i Katarskie Centrum Finansowe razem dla nowych technologii

Fundacja Digital Poland oraz Katarskie Centrum Finansowe (QFC) postanowiły razem działać na rzecz rozwoju nowych technologii. Zawarte porozumienie ma ułatwić rozwijanie projektów, które będą miały pozytywny wpływ na cyfrową transformację krajów i pomogą w internacjonalizacji innowacyjnych przedsiębiorstw.

Fundacja Digital Poland na co dzień podejmuje szereg różnych działań, które pozycjonują Polskę i firmy działające nad Wisłą jako wiodący środek innowacji. Wspólnie z partnerami powołała projekt Digital Champions CEE, którego celem jest promocja inwestycji w cyfryzację w regionie krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz budowanie i podtrzymywanie relacji, czyli networking.

– Chcemy pokazać inwestorom nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim na świecie, że nasz region jest pełen ciekawych i wartościowych spółek. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Digital Champions CEE – transparentny i bardzo wiarygodny ranking i miejsce spotkań prawdziwych liderów regionu CEE. Praktycy będą dzielić się wiedzą, zdradzać kulisy swoich biznesów, co pozwoli lepiej podążać ścieżką innowacji – tłumaczy Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacją Digital Poland.

Aby podążać tą ścieżką, potrzebujemy również cyfrowych kompetencji. Dlatego fundacja Digital Poland od 2019 roku organizuje Digital Festival. To ogólnopolska inicjatywa, która koncentruje się na podnoszeniu digitalowych umiejętności społeczeństwa i przełamywaniu obaw przed nowymi technologiami.

Platforma technologicznej współpracy

Dynamiczny rozwój gospodarczy Polski i Kataru sprzyja zacieśnieniu relacji w sektorze nowych technologii. Jak wynika z raportu "Invest in digital Poland" przygotowanego przez fundację oraz Polską Agencją Inwestycji i Handlu znajdujemy się wśród 10 najlepszych kierunków na świecie do ulokowania inwestycji w obszarze STEM. Natomiast Katar, to potężne centrum innowacji bogate w możliwości dla nowych i istniejących firm, które chcą zaistnieć w regionie. Podpisane porozumienie umożliwi współpracę w zakresie inicjatyw, które promują i wzmacniają stosunki między Katarem a Polską w sektorze cyfrowym. Fundacja Digital Poland i QFC będą ściśle kooperować, m.in. w zakresie wymiany informacji na temat prowadzonych projektów. Wymiana dotyczyć będzie również przygotowanych publikacji, organizowanych konferencji i webinarów, konkursów oraz lokalnych i międzynarodowych inicjatyw.

– To wielka przyjemność podpisać pierwszą umowę pomiędzy Katarskim Centrum Finansowym, a polską organizacją. Zależy nam na wprowadzaniu innowacji w katarskim sektorze cyfrowym. Dzięki porozumieniu wzmocniliśmy nasze zaangażowanie we wspieranie jednego z najszybciej rozwijających się sektorów w kraju. Łączą nas wspólne cele rozwoju, dlatego jestem przekonany, że Fundacja Digital Poland i QFC, mają przed sobą wiele udanych inicjatyw, które wzmocnią ekosystemy cyfrowe obu krajów – podkreśla Yousuf Mohamed Al-Jaida, Dyrektor Generalny QFC.

Yousuf Mohamed Al-Jaida, Dyrektor Generalny QFC
Yousuf Mohamed Al-Jaida, Dyrektor Generalny QFC

– W fundacji doskonale wiemy, że bez współpracy nie ma innowacji. Jestem przekonany, że dzięki porozumieniu z Katarskim Centrum Finansowym możemy przekonać do Polski kolejne dynamiczne startupy i globalne korporacje oraz ułatwić lokalnym liderom ekspansję na inne rynki. To również okazja do wymiany doświadczenia i wiedzy na temat polskiego i katarskiego ekosystemu sektora nowych technologii. Potencjał rodzimych firm i rozwijanej przez nich technologii jest ogromny. Pokazuje to nasz raport "Invest in digital Poland" zaprezentowany m.in. podczas Expo 2020 Dubai oraz na targach GITEX. Jest on idealnym narzędziem do promowania Polski jako atrakcyjnej lokalizacji inwestycyjnej. Cieszę się, że mamy szansę wykorzystać nasze doświadczanie, które z pewnością zaprocentuje nowymi, cyfrowymi możliwościami dla obu gospodarek – dodaje Piotr Mieczkowski.

Aleksandra Brzozowska, członek zarządu ds. współpracy międzynarodowej w fundacji Digital Poland oraz Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacją Digital Poland
Aleksandra Brzozowska, członek zarządu ds. współpracy międzynarodowej w fundacji Digital Poland oraz Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacją Digital Poland

Jednym z najważniejszych obszarów współpracy dwóch organizacji będzie przekazywanie informacji na temat możliwości biznesowych oraz ułatwianie kontaktów organizacjom i stowarzyszeniom związanym z ekosystemem nowych technologii w Polsce i Katarze.

– Dalsza cyfryzacja będzie bezdyskusyjnie fundamentem nowoczesnej gospodarki. Dlatego musimy promować inwestycje w innowacje made in Poland, które będą kształtowały ekosystem przyszłości. Naszym celem jest nawiązywanie współpracy opartej na wiedzy. QFC oraz fundacja Digital Poland z pewnością ją posiadają. Podpisane porozumienie umożliwi nam stworzenie międzynarodowej platformy do wymiany najlepszych praktyk dla wszystkich cyfrowych firm w Katarze i Polsce – podkreśla Aleksandra Brzozowska, członek zarządu ds. współpracy międzynarodowej w fundacji Digital Poland.

O fundacji Digital Poland

Fundacja Digital Poland została powołana w celu integracji firm i społeczeństwa. Zajmuje się propagowaniem wiedzy dotyczącej roli innowacji i cyfryzacji w rozwoju gospodarczym kraju. Skupia firmy i organizacje z różnych branż, zachęcając je do współpracy nad konkretnymi projektami. Misją Fundacji jest pozycjonowanie Polski jako wiodącego ośrodka innowacji cyfrowych na świecie.

O Katarskim Centrum Finansowym

Katarskie Centrum Finansowe (QFC) to lądowe centrum biznesowe i finansowe zlokalizowane w Doha, stanowiące doskonałą platformę dla firm prowadzących działalność w Katarze i regionie. QFC oferuje własne środowisko prawne, regulacyjne, podatkowe i biznesowe, które pozwala na 100 proc. udział zagraniczny, 100 proc. repatriację zysków i pobiera konkurencyjną stawkę 10 proc. podatku od zysków przedsiębiorstw pochodzących z działalności lokalnej. QFC jest otwarta dla szerokiego wachlarza firm świadczących usługi finansowe i niefinansowe.

Więcej informacji na temat form działalności i korzyści płynących z zakładania przedsiębiorstwa w QFC można znaleźć na stronie www.qfc.qa.

@QFCAuthority | #QFCMeansBusiness

Autor: Paulina Szkoła