Nasza strona używa ciasteczek (cookies). Zostając na niej, zgadzasz się na warunki korzystania, które znajdziesz tutaj.

Created with Sketch. Wróć

Cyfrowi pionierzy wybrani. Zobacz, kto trafił na Listę Digital Shapers 2023

Już po raz szósty ogłosiliśmy listę laureatów prestiżowego wyróżnienia Digital Shapers. Tegoroczni zdobywcy tego tytułu to wybitni liderzy, innowatorzy i wizjonerzy, którzy swoją działalnością przyczyniają się do cyfrowej transformacji i rozwoju nowoczesnych technologii nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Cyfrowi pionierzy wybrani. Zobacz, kto trafił na Listę Digital Shapers 2023

Sztuczna inteligencja staje się naszą codziennością, a ci wizjonerzy bezsprzecznie napędzają jej rozwój. Na tegorocznej liście Digital Shapers znalazło się wyjątkowo aż 19 wybitnych osób, które swoją odwagą i innowacyjnością kształtują przyszłość technologii, a ich działania często wykraczają poza granice Polski.

Cyfrowe Oscary

Digital Shaper to tytuł, który przyznawany jest wybitnym osobowością cyfrowego świata i nowych technologii. O tym, kto znajdzie się w prestiżowym zestawieniu Digital Shapers, decyduje Digital Academy – kapituła składająca się z ponad 230 osób, reprezentujących różne branże, ale także świat nauki, organizacje publiczne, a także laureatów poprzednich edycji Digital Shapers. Nie bez przyczyny nagrody Digital Shapers nazywane są w środowisku Oscarami świata cyfrowego w Polsce.

– Osoby wyróżnione tytułem Digital Shapers wykazują się nie tylko wiedzą technologiczną i umiejętnościami w zakresie cyfrowej transformacji, ale także zdolnościami przywódczymi i innowacyjnością. Wpływają na realne zmiany w swoich organizacjach lub społecznościach, efektywnie wykorzystując technologię do rozwiązywania istotnych problemów. Ponadto, posiadają zdolność tworzenia i wdrażania wizji przyszłości, angażując innych w proces transformacji – mówi Dariusz Kwieciński, Prezes Zarządu Fujitsu Poland, Przewodniczący Digital Academy.

O miejsce na liście, która powstała z inicjatywy fundacji Digital Poland, jak co roku ubiegały się dziesiątki kandydatów. Najlepsi z nich, według oceny członków Digital Academy, trafili do grona liderów, którzy odgrywają pierwszoplanową rolę w digitalizacji polskiej gospodarki i mają predyspozycję do tego, zrewolucjonizować rzeczywistość i świat, w którym żyjemy. Takich ludzi nazywamy Digital Shapers.

Architekci cyfrowej potęgi 

Osoby, które trafiły na listę Digital Shapers 2023 to osoby o wyjątkowej odwadze i wizji. Realizują unikalne projekty, edukują, popularyzują i objaśniają działanie sztucznej inteligencji, a także zakładają start-upy, które zdobywają uznanie na rynkach międzynarodowych. Podejmowane przez nich działania sprawiają, że tempo innowacyjności polskiej gospodarki jest niezwykle dynamiczne.

– Osoby uhonorowane tytułem Digital Shapers pokazują, jak ważna jest ciągła edukacja we współczesnym, cyfrowym świecie. Wyróżniają się nie tylko swoją wiedzą i umiejętnościami, ale także zdolnością do wprowadzania realnych zmian poprzez swoje projekty i inicjatywy. Podejmowane przez nich działania, są doskonałymi przykładami tego, jak edukacja może kształtować przyszłość i wspierać rozwój społeczności – mówi Agnieszka Jankowska. Przewodnicząca Rady ds. Cyfryzacji, Członkini Zarządu Fundacji Digital Poland, Dyrektor Departamentu ds. Korporacyjnych i Public Affairs w T-Mobile Polska.

Osoby nagradzane tytułem Digital Shapers oceniane są za działania podejmowane w roku poprzedzającym otrzymanie statuetki w jednej z pięciu kategorii: edukacja, transformacja cyfrowa, inwestycje, innowacje i technologie oraz wizjoner.

Digital Academy przyświeca co roku jeden konkretny cel: znaleźć wizjonerów, ludzi, którzy zarażają innych optymizmem i dają impuls do działania. Zatem poznajmy nazwiska liderów, którzy nie tylko wprowadzają nowoczesne rozwiązania, ale także inspirują do cyfrowej transformacji na niespotykaną dotąd skalę.

A o to lista wyjątkowych osób uhonorowanych tytułem Digital Shapers 2023:

Edukacja:

 • Magdalena Bigaj, Prezeska Fundacji "Instytut Cyfrowego Obywatelstwa"

 • Zofia Kierner, Prezeska Girls Future Ready

 • Martyna Wojciechowska, Dziennikarka i Prezeska Fundacji UNAWEZA

Transformacja Cyfrowa:

 • Jan Maria Kowalski, Dyrektor Biura Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Banku Pekao

 • Adam Marciniak, Prezes VeloBank

 • Ewelina Włoch, Naczelniczka w Wydziale Cyfryzacji i Nowych Technologii w Urzędzie Miasta Rybnik

Inwestycje:

 • Maciej Gnutek, General Partner w Credo Ventures

 • Bartek Pucek, Prezes Forward Operators

 • Paulina Skrzypińska, Chief Innovation Officer w Banku BNP Paribas Polska

Innowacje i Technologie:

 • Piotr Dąbkowski i Mateusz Staniszewski, założyciele ElevenLabs

 • Rafał Modrzewski, prezes ICEYE

 • Julia i Marcin Markiewiczowie oraz Michał Wilkowski, założyciele Silent Eight

Wizjonerzy:

 • Prof. ALK dr hab. Aleksandra Przegalinska i Prof. dr hab. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego

 • Ligia Kornowska, lekarz, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali, Prezes Zarządu Data Lake

 • Prof. Michał Kosiński, wykładowca, Uniwersytet Stanforda

Dziękujemy Digital Academy za wskazanie tych inspirujących liderów, którzy nie tylko przynoszą zmiany, ale także dają impuls do cyfrowej transformacji na skalę globalną a także ogromne podziękowania dla Partnerów Listy Digital Shapers, którzy czuwali nad poprawnością zgłoszeń.

Autor: Fundacja Digital Poland