Konferencję otworzył Wicepremier Rady Ministrów, Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wskazując na potrzebę podnoszenia umiejętności. Bez nich jesteśmy biernymi konsumentami rozrywki w mediach społecznościowych. Następnie swoje przemowy mieli kolejno prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Rektor Politechnika Śląska, Katarzyna Kuczyńska-Budka prezydentka Gliwic, dr inż. Radosław Nielek, PhD, Dyrektor NASK oraz MEP Borys Budka. Wszyscy wskazywali na konieczność podnoszenia kompetencji cyfrowych w szybko zmieniającym się świecie.
W dyskusji otwierającej „strategiczne wyzwania - co robi państwo na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych?” prezes fundacji Digital Poland dr Michał Boni omówił z panelistami kluczowe projekty i wyzwania związane z podnoszeniem umiejętności cyfrowych w Polsce.
Wprowadzenie do debaty przedstawił prof. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego wskazując, że kolejna dekada dla Polski jest pełna wyzwań. Od niekorzystnych zmian demograficznych przez wojny handlowe, słabość europejskich liderów, ostatnie dobre finansowanie ze środków unijnych aż po możliwie mniej ambitną młodzież, która nie jest już tak głodna sukcesu jak wcześniejsze pokolenia.
Po wprowadzeniu dr Katarzyna Lubnauer, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, wskazała, że przyjęto już Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji, która będzie podstawą do działań w szkołach. Dodatkowo planowane są zmiany w podstawie programowej. Prof. dr hab. inż. Prof. Marek Gzik, Wiceminister Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego wskazał na fakt, że już dziś Polska wydaje 150 mln PLN na Komputery Dużej Mocy (HPC), które są podstawą do zbudowania modeli AI. Dr inż. Radosław Nielek, Dyrektor NASK opowiedział o raporcie Nastolatki 3.0 i potrzebie zmian w polityce mediów społecznościowych. Z kolei Paweł Olszewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji wymienił listę działań jakie już dziś podejmuje resort oraz plany na przyszłość.
W fundacji od zawsze wiemy, że edukacja i kompetencje przyszłości są kluczowe dla rozwoju naszego kraju. Dlatego podejmujemy szereg działań takich jak np. Digital Festival, Digital Fitness Trest, SkillUp Academy czy karta na rzecz uczenia się przez całe życie.
Zapis całego wydarzenia można znaleźć na stronach organizatora.