Nasza strona używa ciasteczek (cookies). Zostając na niej, zgadzasz się na warunki korzystania, które znajdziesz tutaj.

Created with Sketch. Wróć

Wspólny apel organizacji do rządu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie działań platform internetowych przed wyborami prezydenckimi w Polsce

Wspólnie z organizacjami wystosowaliśmy apel do rządu Rzeczpospolitej Polskiej.

Wspólny apel organizacji do rządu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie działań platform internetowych przed wyborami prezydenckimi w Polsce

Szanowni Państwo!

7 stycznia 2025 roku Mark Zuckerberg, dyrektor generalny firmy Meta, zapowiedział daleko idące zmiany w polityce platformy dotyczące przeciwdziałania dezinformacji. Ogłosił on między innymi rezygnację ze współpracy z niezależnymi organizacjami factcheckingowymi, które oskarża o cenzurowanie treści w internecie.

Te niezgodne z prawdą insynuacje odbiły się szerokim echem w debacie publicznej, a swoje oświadczenie w tej sprawie wystosowała Europejska Sieć Standardów Factcheckingowych (EFCSN), zrzeszająca europejskie organizacje factcheckingowe spełniające wymogi w zakresie transparentności organizacyjnej i finansowej, neutralności politycznej oraz obiektywizmu. EFCSN zaznaczyła, że wbrew twierdzeniom Marka Zuckerberga praca fact-checkerów nie stanowi cenzury, a wręcz przeciwnie – poszerza zakres wolności słowa. Z kolei francuskie ministerstwo spraw zagranicznych zwróciło uwagę, że jeszcze w ubiegłym roku – przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego – Meta podkreślała współpracę z fact-checkerami jako przykład skutecznego narzędzia wspierającego integralność wyborów.

Decyzja firmy Meta jest kolejną z serii działań podejmowanych w ostatnim czasie przez platformy internetowe, które mogą stanowić poważne ryzyko dla skutecznego przeciwdziałania dezinformacji, co jest szczególnie ważne w kontekście zapewnienia integralności nadchodzących wyborów prezydenckich w Polsce.

W tym kontekście zwracamy uwagę na rosnące zagrożenie wrogą ingerencją zewnętrzną w proces wyborczy w Polsce. Elon Musk, szef platformy internetowej X, w sposób otwarty angażuje się już w wewnętrzne procesy polityczne w takich krajach jak Niemcy, Wielka Brytania czy Hiszpania. Z kolei w Rumunii skoordynowane operacje informacyjne na platformie TikTok poskutkowały koniecznością anulowania pierwszej tury wyborów prezydenckich. Sprawa jest obecnie przedmiotem postępowania Komisji Europejskiej.

Podkreślamy, że odporność na obcą ingerencję i dezinformację została określona jako jeden z siedmiu filarów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

W związku z tym zwracamy się z apelem do polskiego rządu, w szczególności do Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych:

  • o zabranie oficjalnego stanowiska w sprawie ostatnich działań dużych platform internetowych, zagrażających – w naszej ocenie – bezpieczeństwu informacyjnemu Polski i Unii Europejskiej;

  • o podjęcie niezwłocznych działań, które zagwarantują przestrzeganie przez duże platformy internetowe wymogów wynikających z Aktu o Usługach Cyfrowych, w szczególności w zakresie przeciwdziałania dezinformacji;

  • o realne wsparcie dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego działających na rzecz integralności wyborów oraz walki z dezinformacją.

Pełna treść apelu

Z poważaniem,

Fundacja Digital Poland

Fundacja Instytut Zamenhofa

Fundacja TechSoup

Stowarzyszenie Demagog

Stowarzyszenie Pravda

Razem przeciw dezinformacji

Zapraszamy organizacje pozarządowe do podpisania naszego apelu. Prosimy o mailowe zgłoszenia na adres: kontakt w domenie demagog.org.pl.

Autor: Fundacja Digital Poland