Nasza strona używa ciasteczek (cookies). Zostając na niej, zgadzasz się na warunki korzystania, które znajdziesz tutaj.

Created with Sketch. Wróć

Co zrobić, gdy pandemia się już skończy? Kluczem do sukcesu jest cyfryzacja

Cyfryzacja od miesięcy pozwala na skuteczną walkę z koronawirusem i łagodzenie skutków lockdownu. Gdy kryzys minie, będzie też katalizatorem w odbudowie silnej gospodarki. Autorzy kolejnego apelu w ramach akcji zainicjowanej przez Fundację Digital Poland "Czas na cyfrową gospodarkę", stworzyli listę postulatów, których wdrożenie wzmocni jej rozwój oraz ułatwi funkcjonowanie firm, organizacji, a przede wszystkim obywateli.

Co zrobić, gdy pandemia się już skończy? Kluczem do sukcesu jest cyfryzacja

Ostatnie miesiące pokazały jak bardzo istotna w procesie odnowy i dalszego rozwoju gospodarki jest cyfryzacja. Po raz kolejny okazało się, że podążanie ścieżką innowacji się opłaca, a firmy, które jakiś czas temu postawiły na cyfrową transformację, dziś radzą sobie zdecydowanie lepiej.

Dzielenie się ekspertyzą i zderzanie pomysłów z innymi przedstawicielami branży zdecydowanie pomaga zmniejszać ryzyko porażki, nawet w działaniu pod presją czasu – mówi Paweł Seweryn, CEO Daftcode oraz jeden z twórców apelu.

Dlatego przedstawiciele 19 organizacji zdecydowali się podzielić zdobytym doświadczeniem i wspólnie stworzyli pakietu rekomendacji w ramach akcji "Czas na cyfrową gospodarkę" z listą działań w zakresie m.in. zdrowia, finansów czy inwestycji, których wdrożenie pozwoli na przyśpieszenie cyfryzacji w Polsce.

Bezpieczne cyfrowe finanse

– Jednym z katalizatorów rozwoju gospodarki cyfrowej są innowacje w płatnościach. Oprócz większej wygody i wydajności, z którymi wiąże się korzystanie z płatności cyfrowych, mogą one wspierać rządy w osiąganiu celów w zakresie polityki gospodarczej, dotyczących na przykład pobudzania wzrostu, ograniczania szarej strefy czy tworzenia korzystnego otoczenia dla rozwoju mikro firm i małych przedsiębiorstw – mówi Jakub Kiwior, dyrektor generalny VISA zarządzający regionem Europy Środkowo-Wschodniej.

Wśród propozycji dotyczących finansów znajduje się postulat zmian przestarzałych oraz nadmiernie restrykcyjnych regulacji rynku płatniczego i tworzenia takich, które nie blokują jego rozwoju i innowacyjności. Ma to zachęcać do inwestowania i stosowania usług cyfrowych. "Przykładowo, wymagania dotyczące uwierzytelniania klienta w handlu elektronicznym powinny zostać dostosowane do coraz częstszego wykorzystywania tego kanału sprzedaży w płatnościach B2B, stąd rządy projektując regulacje, powinny uwzględnić całokształt ich wpływu na rynek" – czytamy w apelu.

Wskazują również, że przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu nowych regulacji rynku płatniczego, należy zapewnić podmiotom odpowiedni czas na prawidłowe wdrożenie i weryfikację już tych funkcjonujących. W dokumencie znalazł się apel o realizowanie polityki gospodarczej, która będzie zachęcać do wymiany danych pomiędzy państwami i podmiotami prywatnymi, maksymalizując kwestie cyberbezpieczeństwa.

Sygnatariusze akcji podkreślają też, jak istotne jest tworzenie środowiska sprzyjającego innowacjom – To co może dodatkowo stymulować rozwój gospodarki to huby innowacji i piaskownice regulacyjne, które przyspieszają rozwój innowacyjnych pomysłów biznesowych w kolejnych dziedzinach, wykorzystujących rozwój technologii, oraz służą sprawdzeniu innowacyjnych modeli biznesowych w elastycznych warunkach działania – mówi Jakub Kiwior.

Współpraca startupów z korporacjami przyszłością cyfrowej gospodarki

Młode polskie spółki technologiczne mają ogromny potencjał, żeby nadawać rytm cyfrowym zmianom, a nie tylko się do nich dostosowywać. Ten potencjał dostrzega też świat i już dziś są dziedziny w branży digital, w których to Polacy rozdają karty – zaznacza Paweł Seweryn, CEO Daftcode i sygnatariusz apelu.

Twórcy przesłanego polskim władzom dokumentu przekonują, że w obecnej sytuacji jednym z kluczowych rozwiązań jest modyfikacja zapisów w programach dotyczących pożyczek płynnościowych BGK, Tarczy Antykryzysowej PFR i innych programów tarczowych dla startupów. Apelują m.in. o zniesienie warunku trudnej sytuacji ekonomicznej w rozumieniu rozporządzenia Komisji Europejskiej (tj. skumulowane straty przedsiębiorstwa na dzień 31.12.2019 nie przewyższały 50% kapitałów spółki). Innowacyjne przedsiębiorstwa ze względu na wysokie koszty operacyjne charakteryzujące okres przygotowania produktu, często nie mogą spełnić tego kryterium.

– Nie zapominajmy, że startupy na początku swojej działalności potrzebują przede wszystkim kapitału, więc należałoby stworzyć system ułatwiający zbieranie środków we wczesnych fazach rozwoju młodych spółek. W Polsce działa ok. 100 funduszy VC, jednak w porównaniu z rynkami zachodnimi, nadal wyraźnie widać deficyt kapitału na kolejne rundy finansowania dla bardziej rozwiniętych startupów oraz niedobór prywatnych oraz instytucjonalnych inwestorów. Rynek ten z sukcesami stymuluje PFR Ventures i uważam, że należałoby pójść o krok dalej i dać prywatnym inwestorom konkretne zachęty do inwestowania w startupy – mówi Seweryn.

Zdaniem twórców apelu należy także ograniczyć zbędne formalności utrudniające zdobycie wsparcia finansowego dla startupów w programach NCBR, oraz wprowadzić zachęty dla dużych spółek głownie tych z udziałem Skarbu Państwa, do podejmowania nowych projektów ze startupami.

Apel ,,Czas na cyfrową gospodarkę’’ przekazany polskim władzom dostępny jest tutaj.

Autor: Fundacja Digital Poland