Mądre wykorzystanie cyfrowych technologii do tej pory nie było wizytówką polskich szkół. Jednak to właśnie dzięki nim system edukacji może skutecznie walczyć z pandemią. Czy nowe technologie już na stałe zagoszczą w szkolnych klasach?
– W szkołach wciąż przeważa obawa przed cyfrowymi technologiami, ale myślę, że pandemia to zmienia. Większość nauczycieli przeciwnych nowoczesnym rozwiązaniom, których znam, zostało zmuszonych do ich wykorzystywania. To oznacza, że się z nimi oswoili i nauczyli się z nich korzystać. Mamy ogromną szansę, aby ta nowoczesna technologia na stałe zagościła w polskich szkołach – mówi w podcaście Forbes Polska Dawid Łasiński, nauczyciel chemii, nagrodzony tytułem Digital Shapers za projekt Pan Belfer oraz współtworzenie lekcjewsieci.pl.
Pandemia wymusiła na nauczycielach szybkie przystosowanie się do wirtualnej rzeczywistości. W ciągu zaledwie kilku dni musieli zamienić tablicę na komputer. Brakowało im wiedzy i umiejętności potrzebnych do pracy i nauki zdalnej. Dziś, ponad rok po pandemii są w stanie zapanować nad cyfrowym światem.
– Nauczyciele zaczęli świadomie dokonywać wyborów, które narzędzia są im potrzebne. Wiedzą, że nie mają innego wyjścia. Pierwsza fala zdalnej edukacji była formą przeczekania. Teraz ten pierwszy strach, lęk i obawy minęły. Wiemy, że musimy wykorzystywać cyfrowe narzędzia i wielu z nas się tego nauczyło – dodaje Dawid Łasiński nauczyciel chemii w Zespole Szkół im Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie.
Jak wygląda zdalne nauczanie w polskich szkołach? Czy da się zostać lekarzem lub chemikiem online? Jak walczyć z fake newsami w internecie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy na Forbes.pl
*** Dawid Łasiński, nauczyciel chemii w Zespole Szkół im Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie. Nagrodzony tytułem Digital Shapers przez fundację Digital Poland za projekt Pan Belfer oraz współtworzenie lekcjewsieci.pl - narzędzia dla nauczycieli do pracy zdalnej w czasie pandemii.