Nasza strona używa ciasteczek (cookies). Zostając na niej, zgadzasz się na warunki korzystania, które znajdziesz tutaj.

Created with Sketch. Wróć

Innowacje kołem ratunkowym dla polskich szkół

Mądre wykorzystanie cyfrowych technologii do tej pory nie było wizytówką polskich szkół. Jednak to właśnie dzięki nim system edukacji może skutecznie walczyć z pandemią. Czy nowe technologie już na stałe zagoszczą w szkolnych klasach?

Innowacje kołem ratunkowym dla polskich szkół

– W szkołach wciąż przeważa obawa przed cyfrowymi technologiami, ale myślę, że pandemia to zmienia. Większość nauczycieli przeciwnych nowoczesnym rozwiązaniom, których znam, zostało zmuszonych do ich wykorzystywania. To oznacza, że się z nimi oswoili i nauczyli się z nich korzystać. Mamy ogromną szansę, aby ta nowoczesna technologia na stałe zagościła w polskich szkołach – mówi w podcaście Forbes Polska Dawid Łasiński, nauczyciel chemii, nagrodzony tytułem Digital Shapers za projekt Pan Belfer oraz współtworzenie lekcjewsieci.pl. 

Zmiana kredy na klawiaturę  

Pandemia wymusiła na nauczycielach szybkie przystosowanie się do wirtualnej rzeczywistości. W ciągu zaledwie kilku dni musieli zamienić tablicę na komputer. Brakowało im wiedzy i umiejętności potrzebnych do pracy i nauki zdalnej. Dziś, ponad rok po pandemii są w stanie zapanować nad cyfrowym światem.  

– Nauczyciele zaczęli świadomie dokonywać wyborów, które narzędzia są im potrzebne. Wiedzą, że nie mają innego wyjścia. Pierwsza fala zdalnej edukacji była formą przeczekania. Teraz ten pierwszy strach, lęk i obawy minęły. Wiemy, że musimy wykorzystywać cyfrowe narzędzia i wielu z nas się tego nauczyło – dodaje Dawid Łasiński nauczyciel chemii w Zespole Szkół im Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie. 

Jak wygląda zdalne nauczanie w polskich szkołach? Czy da się zostać lekarzem lub chemikiem online? Jak walczyć z fake newsami w internecie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy na Forbes.pl 

*** Dawid Łasiński, nauczyciel chemii w Zespole Szkół im Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie. Nagrodzony tytułem Digital Shapers przez fundację Digital Poland za projekt Pan Belfer oraz współtworzenie lekcjewsieci.pl - narzędzia dla nauczycieli do pracy zdalnej w czasie pandemii. 

Autor: Paulina Szkoła