Nasza strona używa ciasteczek (cookies). Zostając na niej, zgadzasz się na warunki korzystania, które znajdziesz tutaj.

Created with Sketch. Wróć

Trendy biznesowe oraz przyszłość branży – 9. FinTech & 8 InsurTech Digital Congress

Co napędza branże FinTech i InsurTech w Polsce? Jakie są aktualne trendy w rozwoju technologii sektora finansowego i ubezpieczeniowego? Odpowiedź znają uczestnicy się 9. FinTech & 8 InsurTech Digital Congress. Wydarzenie w formule online odbyło się 18-19 marca 2021 r.

Trendy biznesowe oraz przyszłość branży – 9. FinTech & 8 InsurTech Digital Congress

Pandemia COVID-19 przyniosła nowe doświadczenia i wpłynęła na sposób funkcjonowania firm, instytucji oraz wydarzeń, w tym na FinTech & 8 InsurTech Digital Congress. W tym roku kongres po raz pierwszy w całości przeniósł się do świata online. Fundacja Digital Poland była patronem oficjalnym wydarzenia.  

Siła technologii 

Insurtechy oraz fintechy przyczyniają się do przeobrażania krajobrazu światowego sektora ubezpieczeń i finansów. Wartość technologii wspierających i ulepszających funkcjonowanie tych rynków rośnie z roku na rok. Właśnie dlatego powstał FinTech & InsurTech Digital Congress. To platforma wymiany myśli oraz rozmów o przyszłości tych branż w Polsce. Kongres zainaugurował swoim wystąpieniem Marcin Petrykowski, Przewodniczący Rady Programowej FinTech Digital Congress, Dyrektor Zarządzający, S&P Global, który mówił o przedefiniowaniu wartości w erze postcovidowej. Uzupełnieniem tej wypowiedzi była rozmowa ze Stefanem Batorym, który na przykładzie własnego doświadczenia i doświadczenia jako Prezesa Booksy podsumował co jest wartością w budowaniu biznesu.  

Podczas debaty otwierającej Dawid Rożek ZEN, Ewa Szmidt-Belcarz, Empik, Marta Wrochna-Łastowska, Żabka oraz Katarzyna Zubrzycka, Visa, skupili się na zagadnieniach Embedded Finance – łączenia tradycyjnych usług finansowych z innymi usługami niefinansowymi jako nowego sposobu na pozyskanie większej liczby klientów i budowaniu wartości dla użytkowników. O bankowości jako usłudze i odważnej wizji cyfrowej bankowości rozmawiali Karol Sadaj, Aion i Szymon Wałach z PKO Banku Polskiego. Nie zabrakło też rozmów o możliwościach i sposobach współpracy banków i firm pozabankowych z Big-Techami  – wraz z uczestnikami debaty mówił o tym członek zarządu Microsoft, Paweł Jakubik. 

Dynamiczny wzrost płatności elektronicznych 

W kolejnych częściach kongresu poruszone zostały zagadnienia związane z technologią paymentową, dynamicznym wzrostem płatności elektronicznych, zwiększeniem konkurencyjności i innowacyjności w sektorze finansowym, aktualnymi trendami, procesami rynkowymi i wyzwaniami dla biznesu oraz technologicznym wsparciem w prowadzeniu biznesu dla SME. Uczestnikami debat byli m.in.:  Bartłomiej Nocoń, ZBP oraz Członek Zarządu EPC,  Anna Szczygielska, Viafintech,  Marcin Wąsikowski, UNIQA, Jan Zimowicz, Aegon, Katarzyna Królak-Wyszyńska, Innovatika,  Michał Pawlik, SMEO oraz Jarosław Dąbrowski, DFCM Ltd. Podczas sesji FinTech & Insurtech Stage. Wygrani dzięki technologii uczestnicy wysłuchali serii technologicznych case’ów w wykonaniu przedstawicieli Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. 

Cyfrowy krok w przyszłość 

Dzień drugi wydarzenia wyłonił tematy związane z trendami biznesowymi i budowaniem wartości. Adam Malinowski, Signal Iduna poprowadził debatę, której tematyka poświęcona była Customer Value, gdzie m.in.: wraz z Joanną Erdman, mBank i Maratem Nevretdinov,  Europa Ubezpieczenia mówili o automatyzacji procesów i transformacji organizacji w prokliencką. Ważnym zagadnieniem był także cyfrowy krok w przyszłość branży insurance oraz zmiany, które wraz z przyspieszeniem cyfrowym na nią wpłynęły. Swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami w tym zakresie podzielili się  m.in.: Frank Genheimer, Andrzej Miron z Nationale-Nederlanden, Agnieszka Wrońska, Link 4. Debatę poprowadził Cezary Świerszcz, Założyciel, Bacca; Chief Innovation Advisor w Insly.  

Innowacyjność polskiej bankowości 

Nie zabrakło kwestii telemedycznych związanych z innowacjami. O automatyzacji w procesie leczenia wraz z Andrzejem Osuchem z Grupy LUX MED rozmawiali m.in. Anna Janiczek, PZU Zdrowie i Marek Witulski, Siemens Healthineers. Dyskusja, prowadzona przez dr Krzysztofa Korusa, DLK Legal Korus, poświęcona była tematyce open bankingu jako elementu szerszego spojrzenia w przyszłość. W kolejny blok Corporate Innovation vs Venture Capital Investments. Value building wprowadził nas Jan Kastory i jego rozmówcy − Krzysztof Konopiński, Inwestor Private Equity, Adam Niewiński, OTB Ventures, Cezary Stypułkowski, mBank, Małgorzata Walczak, PFR Venture, którzy poruszyli niezwykle ważny temat inwestycji na polskim rynku oraz zastanawiali się czy polska bankowość zachowała zdolność do innowacji.  

Startupy w erze COVID-19 

Podczas Startup session odbyła się pierwsza międzynarodowa sesja pitchingowa, w której udział wzięli przedstawiciele obiecujących start-upów, m.in Edyta Musielak, Cashy, Nikolaus Haufler, Wetterheld, Rauno Sigur, DriveX, Pietjan Vandooren, Rockestate. Ostatnią z omawianych kwestii była tematyka HR-owa. Jak wygląda HR w czasie i po pandemii? Mieliśmy przyjemność wysłuchać dyskusji z udziałem Magdaleny Bylinowicz, HRK, Katarzyny Turskiej , Sodexo, Doroty Piotrowskiej, Network Perspective oraz Roberta Zapotocznego, PFR Portal PPK.  

Autor: Paulina Szkoła