Nasza strona używa ciasteczek (cookies). Zostając na niej, zgadzasz się na warunki korzystania, które znajdziesz tutaj.

Created with Sketch. Wróć

Sztuczna inteligencja to szansa na rozwój medycyny w Polsce

Pandemia pokazała, że wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie jest niezbędne. W czasie kryzysu algorytmy pozawalają lepiej zarządzać zasobami operacyjnymi szpitali, liczbą dostępnych łóżek i personelem. Laureat nagrody Digital Shapers, Piotr Orzechowski od lat wykorzystuje potencjał AI w udoskonalaniu obsługi pacjentów.

Sztuczna inteligencja to szansa na rozwój medycyny w Polsce

Algorytmy walczą z COVID-19 

Polski start-up Infermedica wprowadza sztuczną inteligencję do branży opieki zdrowotnej. Stworzona przez firmę platforma wykorzystuje wiedzę lekarzy, połączoną z informacjami generowanymi przez algorytmy AI. W trakcie pandemii stworzył produkt dedykowany walce z koronawirusem – aplikację do oceny objawów.

– Jedną z ważniejszych rzeczy, którą udało nam się zrobić w czasie pandemii i z której jesteśmy bardzo dumni, to stworzenie narzędzia do badania ryzyka zakażenia koronawirusem. Kiedy zaczęła się pandemia poczuliśmy, że musimy jakoś pomóc. Wykorzystaliśmy cały arsenał, który tworzyliśmy od początku powstania firmy, aby zbudować narzędzie, które pomaga ocenić pacjentom, czy są w grupie ryzyka COVID19, czy nie. Do tej pory skorzystało z niego m.in. Ministerstwo Zdrowia w Polsce i na Ukrainie, a także 300 innych partnerów i prawie 2 miliony pacjentów – mówi w podcaście Forbes Polska Piotr Orzechowski, twórca startupu Infermedica, który zrewolucjonizował wstępną diagnozę medyczną. 

Sztuczna inteligencja – prawa ręka lekarza  

– Widzimy rolę Infermedici bardziej jako asystenta i pomocnika lekarza rodzinnego, niż kogoś, kto chciałby przeskoczyć jego zadania. Oczywiście bez dokładniej historii chorób, badania fizykalnego, poznania pacjenta, spotkania się na miejscu w gabinecie i szeregu badan diagnostycznych nie jesteśmy w stanie zaproponować dalszych kroków tak dobrze, jak zrobiłyby to lekarz rodzinny. Więc nasze narzędzie jest w stanie pomóc i ocenić, jak pilnie do tego lekarza powinniśmy się udać – dodaje Piotr Orzechowski.  

Sztuczna inteligencja w Polsce  

– Ciężko nam się mierzyć z bogatszymi i większymi krajami, takimi jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania. Tam dofinansowywanie świata nauki, a w szczególności obszaru sztucznej inteligencji, ma dłuższą historię, a portfele tych państw są bardziej zasobne. Natomiast na pewno są w Polsce narzędzia, które pomagają przedsiębiorcom w tworzeniu firm w oparciu o sztuczną inteligencję. Jest też szereg funduszy Venture Capital, które inwestują w spółki na wczesnym etapie, które to kapitał pobierały m.in. z funduszy PFR – tłumaczy laureat nagrody Digital Shapers.  

W jaki sposób pandemia COVID-19 zmieniła podejście do innowacyjnych przedsięwzięć?  Czy i jak sztuczna inteligencja może pomóc sektorowi ochrony zdrowia? Zapraszamy do wysłuchania podcastu na stronie Forbes Polska. 

*** Piotr Orzechowski, twórca startupu Infermedica, który zrewolucjonizował wstępną diagnozę medyczną, tworząc rozwiązanie, które przełamuje schematy. Przez Fundację Digital Poland nagrodzony tytułem Digital Shapers m.in. za opracowanie narzędzia do oceny ryzyka zakażeniem COVID-19, po które sięgnęło m.in. polskie Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Ochrony Zdrowia Ukrainy.  

Autor: Paulina Szkoła