Nasza strona używa ciasteczek (cookies). Zostając na niej, zgadzasz się na warunki korzystania, które znajdziesz tutaj.

Created with Sketch. Wróć

AI Poland łączy siły z Europejskim Forum AI

Platforma AI Poland dołączyła do Europejskiego Forum AI. Celem współpracy jest wsparcie rozwoju ekosystemu sztucznej inteligencji w krajach Unii Europejskiej.

AI Poland łączy siły z Europejskim Forum AI

Europejskie Forum AI to inicjatywa zapoczątkowana w czerwcu 2020 roku, w ostatnim dniu chorwackiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Początkowy plan zakładał, że forum będzie konferencją, która odbywa się na zakończenie każdej prezydencji w Radzie UE. Z czasem jednak Europejskie Forum AI przekształciło się w sieć stowarzyszeń i fundacji, które dbają o to, aby startupy i innowatorzy w państwach członkowskich mieli udział w budowaniu ram regulacyjnych AI. 

Forum zostało założone przez CroAI, Hub France IA i KI Bundesverband. Dołączyły do niego AI Austria, AI Cluster Bulgaria, AI Slovenia, AI Sweden i NL AI Coalitie a ostatnio AI Poland – specjalna platforma do promocji polskiego ekosystemu sztucznej inteligencji zainicjowana przez fundację Digital Poland.  

Misją European AI Forum jest wyznaczanie kierunków rozwoju AI w Europie, zarówno w zakresie polityki, jak i przedsiębiorczości. Celem forum jest ułatwienie komunikacji i stworzenie przestrzeni do rozmów w której przedsiębiorcy i decydenci spotykają się, aby wspólnie nakreślić drogę rozwoju dla europejskich innowacji w obszarze AI.  

AI Poland 

Celem AIPoland jest promocja polskiego ekosystemu technologii opartych o sztuczną inteligencję i wspomaganie współpracy pomiędzy polskimi i zagranicznymi podmiotami w różnych obszarach, w tym rozwoju nowych inicjatyw i pozyskiwaniu finansowania. 

Sektor sztucznej inteligencji w Polsce rośnie coraz szybciej. Z roku na rok pojawia się na nim coraz więcej firm, także tych szukających swojej szansy na rynkach zagranicznych. AIPoland to platforma, której celem jest ułatwianie rodzimym przedsiębiorcom promocji za granicą, pomoc w pozyskaniu partnerów biznesowych oraz w ochronie własności intelektualnej. 

– W fundacji doskonale wiemy, jak ważne jest wspieranie rozwoju ekosystemu sztucznej inteligencji i umożliwienie współpracy w tym zakresie państwom Unii Europejskiej. Właśnie dlatego powstała platforma AIPoland. Firmy z branży mogą odnaleźć na niej przegląd całej polskiej sceny AI, obejmujący kluczowe fakty, wydarzenia, bazę danych polskich firm, ośrodków badawczo-rozwojowych uniwersytetów oraz informacje na temat polityki publicznej AI. Naszym celem od początku była pomoc polskim firmom AI w ekspansji na zagraniczne rynki. Chcemy również wspierać decydentów w tworzeniu regulacji, które wzmacniają europejskie wartości i pozwalają uzyskać efekt skali w Europie. Jesteśmy przekonani, że taka polityka ułatwi rozwój krajowych podmiotów AI – mówi Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacji Digital Poland. 

Najbliższe forum odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Gośćmi wydarzenia będą przedstawiciele Komisji Europejskiej i rządów krajów członkowskich UE. 

Autor: Fundacja Digital Poland