Nasza strona używa ciasteczek (cookies). Zostając na niej, zgadzasz się na warunki korzystania, które znajdziesz tutaj.

Created with Sketch. Wróć

Digital Shapers budują wizję lepszego jutra

Biznesmeni, działacze organizacji pozarządowych, influencerzy, politycy, dziennikarze, nauczyciele. Budują firmy przyszłości, uczą, wychowują, ale przede wszystkim sprawiają, że nasz kraj jest bardziej "digital". Już po raz czwarty fundacja Digital Poland opublikuje listę Digital Shapers – liderów cyfrowych zmian.

Digital Shapers budują wizję lepszego jutra

Edukacja, transformacja cyfrowa, inwestycje, innowacje i technologie oraz wizjoner – to kategorie na liście Digital Shapers, jedynego takiego rankingu w Polsce. W ciągu trzech ostatnich edycji tego konkursu fundacja Digital Poland, przy wsparciu licznego i doświadczonego jury, nagrodził aż 80 znakomitych osób za ich wkład w cyfryzację kraju. 13 lutego upłynie termin zgłoszeń do tegorocznej odsłony Digital Shapers. Zwycięzców poznamy wiosną.

Pandemia sprzyja wizjonerom

– Ostatnie dwa lata były pełne wyzwań i niepewności. Po pierwszym szoku poznawczym, związanym z pandemią, wielu przystąpiło do aktywnego działania. Trudna i niespotykana sytuacja, w jakiej znalazł się świat, sprzyja szukaniu nieszablonowych rozwiązań i przewartościowaniu obecnych sposobów działania. Wierzę, też, że każdy wizjoner chce zmieniać swoje otoczenie, lokalne czy globalne, na lepsze, a kiedy jak nie w czasie największego chaosu można budować wizję lepszego jutra – podkreśla Aleksandra Brzozowska, członkini zarządu fundacji Digital Poland i Digital Academy.

Wizjoner to jedna z pięciu kategorii, w których nominowani i wyłaniani są Digital Shapers. Kogo można zgłosić w tej kategorii? – Wizjoner to osoba, która łamie schematy, sytuacje trudne traktuje jako katalizator do odkrywania nowych rozwiązań, swoimi działaniami inspiruje innych. Wizjonerzy uczą nas krytycznego spojrzenia na otaczający nas świat i dodają odwagi, aby wyjść poza swoją strefę komfortu – tłumaczy Brzozowska.

Inwestycje w cyfrowy biznes

Czas pandemii sprzyjał praktycznie wszystkim digitalowym biznesom. Według danych Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) liczba użytkowników internetu w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła o 17 proc. W Polsce w tym czasie powstało wiele ciekawych biznesów cyfrowych.

– Inwestycje w spółki technologiczne stanowią stale rosnący procent wszystkich transakcji w naszym kraju. Jednak pieniądze to nie wszystko. W czasach, kiedy na rynku kapitału jest dużo, najciekawsze spółki szukają nie tylko środków finansowych, ale również partnerów, którzy włączą się w budowę biznesów, pomogą uzupełnić pola, na których założycielom brakuje kompetencji, otworzą drzwi do nowych klientów i inwestorów – zauważa Radzym Wójcik, adwokat w kancelarii Baker McKenzie i dyrektor Rady Programowej w Fundacji Digital Poland. I dodaje, że mamy nad Wisłą wiele umiejętności technicznych, zapału i kreatywności. – Wciąż jednak uczymy się ekspansji międzynarodowej, współpracy z zagranicznymi partnerami oraz klientami, zachęcania utalentowanych osób z innych krajów do dołączania do polskich firm, pozyskiwania kapitału od najbardziej prestiżowych światowych funduszy – tłumaczy Wójcik.

Więcej na stronie Business Insider Polska.

Autor: Nell Przybylska