Nasza strona używa ciasteczek (cookies). Zostając na niej, zgadzasz się na warunki korzystania, które znajdziesz tutaj.

Created with Sketch. Wróć

Nie daj się wyprzedzić robotom. Startuje Digital Festival

Pandemia pokazała, że powodzenie cyfrowej transformacji nie będzie zależeć od dostępu do nowoczesnych rozwiązań, ale przede wszystkim od poziomu ich akceptacji oraz cyfrowych umiejętności społeczeństwa. Czym są kompetencje przyszłości i dlaczego warto uczyć się przez całe życie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz podczas 3. edycji Digital Festival, który jest szansą na zdobycie nowych, cyfrowych umiejętności, ale też okazją do przełamania strachu przed nowymi technologiami.

Nie daj się wyprzedzić robotom. Startuje Digital Festival

Żyjemy w czasach cyfrowej ewolucji. Na naszych oczach zmienia się świat, który do tej pory znaliśmy. Warunkiem skutecznego włączenia się do procesu tych przemian jest zdobywanie kompetencji przyszłości. Stwierdzenie to dotyczy nie tylko specjalistów, a każdego z nas. Nie chodzi jednak tylko o uruchomienie komputera czy korzystanie z mobilnych narzędzi. W obecnej sytuacji to zdecydowanie za mało. Rozumienie zaawansowanych technologii, to przede wszystkim umiejętność ich wykorzystywania do rozwiązywania problemów.

Według Europejskiego Cyfrowego Kompasu, do 2030 roku podstawowe umiejętności cyfrowe powinno posiadać minimum 80 proc. ludności. Osiągnięcie tego celu umożliwi budowę społeczeństwa przyszłości, które potrafi odnaleźć się na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.

– Za nami już kilka przełomowych etapów rozwoju w naszej historii. Postęp to niezaprzeczalnie pozytywne zmiany, któremu jednak towarzyszy wiele trudności w okresach przejściowych. Istnieje ścisły związek pomiędzy nauką, technologią a zmianami społecznymi. Nie da się tych elementów od siebie odseparować – podkreśla Markus Sieger, prezes Grupy Polpharma oraz ambasador Digital Festival.

Nie bądź w tyle

Wybuch pandemii przyśpieszył cyfrową edukację, jednak wciąż jest wiele do zrobienia. Jak pokazuje raport „Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?”, którego premiera nastąpi pierwszego dnia Digital Festival niemal 60 proc. Polaków nie wie, jakich nowych umiejętności cyfrowych powinni się uczyć. Niestety brak cyfrowych kompetencji to jedna z największych przeszkód w szybkim rozwoju Polski i budowaniu nowoczesnego społeczeństwa. Jeśli nie zaczniemy działać teraz, możemy zostać w tyle. Dotyczy to każdego z nas osobiście.

– Polacy są świadomi wyzwań cyfryzacyjnych, jakie dziś stoją przed każdym z nas. Wraz z pandemią ludzie na własnej skórze przekonali się, że dostęp do szybkiego internetu jest dziś niczym zdolność czytania i pisania – podkreśla Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska oraz ambasador Digital Festival.

Bez tej zdolności stajemy się wykluczeni oraz pozbawieni szans na rozwój w pracy, realizację pasji i zainteresowań. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, Fundacja Digital Poland wspólnie z partnerami w dniach 01.10 – 10.10.2021 r. już po raz trzeci organizuje Digital Festival. To największa edukacyjno-technologiczna inicjatywa w Polsce, która pokazuje, jak najlepiej wykorzystać możliwości oferowane przez nowe technologie.

– Jak wynika z naszego raportu aż 92 proc. Polaków jest przekonanych, że umiejętności cyfrowe zwiększają szansę na znalezienie lepszej pracy. Natomiast wiele z nich nie potrafi odnaleźć odpowiednich szkoleń, które umożliwią zdobywanie nowych kompetencji. Dlatego Festival jest cyfrowym kompasem wskazującym najlepszą drogę do ich rozwoju. Dodatkowo to idealna okazja do przełamywania strachu przed nowymi technologiami. Kluczowe inicjatywy pozwalają zrozumieć działanie m.in. sieci 5G oraz sztucznej inteligencji, które często wywołują wśród ludzi obawy głównie z powodu niewiedzy – mówi Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacją Digital Poland.

Festival startuje 1 października. Jego oficjalne otwarcie nastąpi podczas wydarzenia online, które równocześnie będzie premierą raportu: „Technologie w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0” realizowanym wspólnie z GfK Polonia pod patronatem Polpharmy oraz Microsoft. W trakcie 10 dni festiwalowych odbędzie się szereg rozmaitych wydarzeń i atrakcji, m.in.:

Noc Innowacji

Noc Innowacji to szansa, aby poznać osiągnięcia polskiej nauki i biznesu, a także przekonać się jak cyfryzacja, zaawansowane technologie i robotyka zmieniają nasz świat. Wydarzenie jest magnesem dla najlepszych polskich innowatorów i przedsiębiorców. Podczas sobotniej nocy, 9 października, ponad 80 miejsc w całym kraju otworzy swoje drzwi dla zwiedzających. Technologii trzeba realnie dotknąć, a Noc Innowacji jest do tego idealną okazją – mówi Bartosz Niedźwiedzki, Partner EY.

Dlatego w czasie nocnych pokazów i wykładów można dowiedzieć się, jak opuścić pole oddziaływania ziemskiej grawitacji, zbudować miecz świetlny oraz zrozumieć działanie sztucznej inteligencji. Dodatkowo partnerami inicjatywy są firmy oferujące innowacyjną ścieżkę rozwoju swoim pracownikom. Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Nocy Innowacji jest bezpłatny. Partnerami Głównymi inicjatywy są firmy Capgemini oraz EY.

Akademia SkillUp

Akademia SkillUp to wyjątkowa platforma z darmowymi szkoleniami, które pokazują jak skutecznie poruszać się w cyfrowym świecie. Na stronie digitalfestival.pl znajdzie się bogata oferta kursów o zróżnicowanej tematyce. Strona jest cyfrowym kompasem wskazującym najlepszą drogę do rozwoju kompetencji przyszłości.

– Technologie rewolucjonizują rzeczywistość, a cyfrowe umiejętności są i będą kluczowymi w pracy, edukacji czy zakupach, zatem społeczeństwo musi się przygotować na te zmiany. Przykładowo w szkole obsługa komputera i oprogramowania musi iść w parze z nauką o cyberbezpieczeństwie, prywatności danych, wolności słowa i ochronie przed dezinformacją –podkreśla Maja Skwarzec, management Consulting Manager w Accenture.

Akademia to szansa zdobycia prostych umiejętności lub uzupełnienia aktualnej wiedzy. Kurs z bezpieczeństwa w sieci, korzystania z elektronicznej poczty czy internetowych płatności – wszystko w jednym miejscu. Partnerami Głównymi inicjatywy są firmy Accenture oraz Nexera.

Cyfrowe Zniżki

Digital Festival to prawdziwe święto cyfrowych zakupów, podczas którego każdy będzie mógł upolować fantastyczne okazje i rabaty sięgające nawet 50 proc. W trakcie dziesięciu festiwalowych dni firmy partnerskie akcji Cyfrowe Zniżki oferują możliwość skorzystania z promocji na swoje produkty i usługi w sklepach internetowych.

– Pandemia przyspieszyła technologiczną transformację. Zmiany zaszły w wielu obszarach naszego życia – w tym wpłynęły również na nawyki zakupowe. Ci, którzy do tej pory nie korzystali ze sklepów internetowych, zaczęli śmielej robić zakupy online – mówi Adrian Kurowski, dyrektor Visa.

W tegorocznej ofercie znajduje się m.in. darmowa dostawa zakupów zrobionych w Carrefour, bezpłatny dostęp do pakietu Wyborcza.pl Premium lub Biznes przez 8 tygodni oraz piętnaście złotych zniżki na trzy pierwsze zamówienia w Wolt. Akcja jest dowodem na to, że cyfrowe zakupy i płatności bezgotówkowe są nie tylko bezpieczne, ale też szybkie i wygodne. Partnerami Głównymi akcji są firmy PayU, Visa oraz Skąpiec.

Cyfrowe Historie

Technologie to przede wszystkim ludzie, a ich rozwój sprzyja integracji społecznej i podnoszeniu jakości życia. Dlatego w ramach kampanii Digital Festival #NieDajSięWykluczyć będziemy pokazywać historie ludzi, którzy w cyfrowym świecie są od niedawna i udowadniają, że wystarczy mały rok w stronę digitalu, żeby przetrwać pandemię, zdobyć nowe kompetencje i pokonać swoje ograniczenia.

– Nie wyobrażam sobie życia bez wolności, nie tylko politycznej, ale również intelektualnej a ona jest w internecie, w nowych mediach – podkreśla bohater kampanii Tomasz Raczek, który w 2019 roku uruchomił swój kanał na YouTube.

Wszystkie cyfrowe Historie będą publikowane na łamach Business Insider Polska oraz Strefie Wiedzy Digital Festival.

Partnerami Strategicznymi Digital Festival są: Discovery, Huawei, Ringier Axel Springer Polska, Visa. Partnerami są: Allegro, Nokia, PARP, Platforma Przemysłu Przyszłości, Polpharma, Polska Press Group, Santander Bank Polska, Stroer, Symfonia, T-Mobile, UPC Polska.

Autor: Fundacja Digital Poland