Nasza strona używa ciasteczek (cookies). Zostając na niej, zgadzasz się na warunki korzystania, które znajdziesz tutaj.

Created with Sketch. Wróć

Fundacja Digital Poland współzałożycielem Europejskiego Forum Sztucznej Inteligencji

Fundacja Digital Poland została jednym ze współzałożycieli Europejskiego Forum Sztucznej Inteligencji. Celem Forum jest aktywna współpraca z europejskimi interesariuszami w celu stworzenia programu rozwoju AI w Europie. Inicjatywa powstała dzięki współpracy dziewięciu krajowych wiodących organizacji, tworząc tym samym największego przedstawiciela tego sektora w Europie.

Fundacja Digital Poland współzałożycielem Europejskiego Forum Sztucznej Inteligencji

We wszystkich sektorach europejskiej gospodarki coraz częściej wdrażane są rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, zapewniając tym samym konsumentom i przedsiębiorcom innowacyjne produkty oraz usługi. Równolegle powstają ramy prawne, których celem jest gwarancja korzystnych zmian w kluczowych sektorach zarówno dla społeczeństwa, jak i biznesu oraz środowiska. 

W następstwie „Skoordynowanego planu dotyczącego sztucznej inteligencji w Europie” oraz w świetle nadzwyczajnych okoliczności, w jakich znajdują się konsumenci i przedsiębiorstwa, krajowe wiodące organizacje AI stworzyły formalnie Europejskie Forum AI (EAIF) w Brukseli, aby integrować i rozwijać europejski ekosystem sztucznej inteligencji.  

EAIF jest pierwszą tego typu organizacją non-profit z siedzibą w Brukseli, reprezentującą wspólnie europejskie podejście do AI ponad 2000 firm i organizacji zajmujących się sztuczną inteligencją. Tym samym EAIF stał się największym reprezentantem europejskiej branży AI w Europie. 

Wraz z toczącymi się pracami nad AIAct i LiabiliyAct, głos europejskich przedsiębiorców AI zyskuje na znaczeniu. Dlatego właśnie teraz tak ważne jest, aby nasze spostrzeżenia, wiedza i wartości zostały wysłuchane i wzięte pod uwagę przy kształtowaniu ram regulacyjnych dla sztucznej inteligencji. Jednocząc się, możemy aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu polityk, które wspierają innowacje, chronią prawa jednostki oraz promują etyczne i przejrzyste praktyki AI – podkreśla Aleksandra Brzozowska, członek zarządu ds. współpracy międzynarodowej w fundacji Digital Poland oraz Head of Knowledge w Ringier Axel Springer Polska.  

Kluczowe cele EAIF są zgodne z Agendą Unii Europejskiej 

Przyspieszenie inwestycji w sztuczną inteligencję, działania w zakresie strategii i programów sztucznej inteligencji oraz dostosowanie polityki w zakresie sztucznej inteligencji w celu uniknięcia fragmentacji rynku europejskiego to kluczowe cele EAIF. Forum zamierza promować regulacje, w których centrum stoi człowiek, a także przyczyniać się do projektowania środowiska przyjaznego innowacjom.  

W ramach swojej działalności, Forum podejmie również działania na rzecz zwiększania świadomości w zakresie sztucznej inteligencji, prezentowania jej korzyści, a także wspierania specjalistów, kadry i rozwiązań AI tworzonych w Europie.  

Wszyscy członkowie założyciele są zobowiązani do zwiększenia swojego zaangażowania poza granicami kraju i wspólnego określenia ścieżki rozwoju europejskich innowacji w zakresie sztucznej inteligencji – podkreśla Daniel Abbou, prezes EAIF. 

Aby zrealizować swoją misję, EAIF wykorzystuje wiedzę specjalistyczną zróżnicowanej grupy wiodących krajowych stowarzyszeń AI, w tym: CroAI (Chorwacja), Hub France IA (Francja), KI Bundesverband (Niemcy), AI4SI (Słowenia), AI Austria (Austria), AI Cluster Bulgaria (Bułgaria), NL AI Coalitie (Holandia), fundacja Digital Poland (Polska) i Artificial Intelligence Association of Lithuania (Litwa).  

– EAIF zostało zaprojektowane przez i dla europejskiej społeczności AI, mając na celu służyć jako źródło i forum edukacji, wymiany informacji i nawiązywania kontaktów między firmami, decydentami i ogółem społeczeństwa – mówi Jeannette Gorzala, wiceprezes EAIF. 

Początkowo EAIF rozpoczęła swoją działalność jako nieformalna inicjatywa, skupiająca decydentów, innowatorów i ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji podczas odbywających się dwa razy w roku konferencji, regularnie przyciągając zainteresowanie opinii publicznej i ponad 12 000 widzów.  

Sformalizowanie naszej europejskiej współpracy jest ważnym krokiem w osiągnięcia naszych europejskich celów. Z niecierpliwością czekam na wejście "AI made in Europe" na wyższy poziom rozwoju, koncentrując się przy tym na człowieku w samym jego centrum – dodaje Marloes Pomp, wiceprezes EAIF. 

Więcej o Europejskim Forum Sztucznej Inteligencji znajdziesz na stronach eaiforum.org.  

Fundacja Digital Poland regularnie publikuje raporty na temat krajowego rynku sztucznej inteligencji, które znajdziesz na stronie digitalpoland.org/publikacje. Dodatkowo na stronie digitalfestival.pl oraz Business Insider Polska publikujemy artykuły, podcasty oraz wywiady dotyczące technologii AI.

Autor: Paulina Szkoła