Nasza strona używa ciasteczek (cookies). Zostając na niej, zgadzasz się na warunki korzystania, które znajdziesz tutaj.

Created with Sketch. Wróć

20 października Polska otwiera drzwi dla innowacji

Już 20 października każdy będzie mógł odkryć tajemnice nowych technologii, sztucznej inteligencji i zobaczyć, nad czym pracują obecnie najbardziej innowacyjne firmy w Polsce, wejść do niedostępnych na co dzień laboratoriów, sterować marsjańskim łazikiem Raptors Rover, nadzorować maszyny do produkcji detektorów podczerwieni, i uczestniczyć w nocnych warsztatach malarstwa w komnatach Zamku Królewskiego w Warszawie. Noc Innowacji to doskonała okazja, aby porozmawiać z ekspertami, poznać wynalazki tworzone przez polskich naukowców oraz zainspirować się do działania.

20 października Polska otwiera drzwi dla innowacji

Ponad 100 wydarzeń, 16 miast w całej Polsce i najbardziej innowacyjne miejsca w kraju – tak w skrócie prezentuje się tegoroczna Noc Innowacji. Podczas najbliższej piątkowej nocy będzie można zajrzeć tam, gdzie na co dzień działają najlepsi z najlepszych. Naukowcy, wynalazcy i innowatorzy pokażą, nad czym obecnie pracują oraz odpowiedzą na pytania zwiedzających.

– Innowacje kształtują naszą rzeczywistość, wpływając na jakość życia, gospodarkę i rozwiązywanie aktualnych wyzwań. To wydarzenie skupia uwagę na tych aspektach, umożliwiając eksplorację, odkrywanie nowych horyzontów i inspirację przyszłością. Technologia i innowacja są nieodłącznymi częściami naszego życia, wpływając na jakość naszego życia i służąc jako narzędzia w pracy i komunikacji. Jednak Noc Innowacji pokazuje, że są one również źródłem kreatywności i potencjału w rozwiązywaniu globalnych problemów – mówi Artur Sawicki EY GDS Data & Analytics and Intelligent Automation EMEA Regional Leader.

Wśród miejsc wymienionych na mapie Nocy Innowacji znajdują się firmy, huby technologiczne, uniwersytety oraz klastry przedsiębiorczości. Warsztaty, wykłady, wycieczki oraz spotkania dla dzieci i dorosłych, to okazja, aby zobaczyć jak wiedza i doświadczenie wyglądają w praktyce. Sztuczna inteligencja, robotyka, druk 3D, wirtualna rzeczywistość, energetyka jądrowa – lista technologii, które będzie można poznać tej nocy, jest długa.

Świat nauki przy blasku księżyca

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak mniej płacić za ogrzewanie albo czy beton ma swoją piękną stronę? Myśleliście kiedykolwiek nad dobroczynnym działaniem enzymów? A może, to co spędza wam sen z powiek, to zagadki kryminalne? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć naukowcy z Politechniki Białostockiej. Ponadto Uniwersytet w Białymstoku otwiera swoje drzwi odkrywcom, pasjonatom techniki i wszystkim ciekawym świata, zabierając w realistyczną podróż po Układzie Słonecznym, do świata wirtualnej rzeczywistości i cyfrowej biblioteki. Właśnie w Bibliotece Uniwersyteckiej po raz ostatni będzie można obejrzeć oryginały kartograficznych dokumentów, które podczas Nocy Innowacji będą miały swoją cyfrową premierę.

Za to Politechnika Warszawska zaprasza na spotkanie z kryminalistyką. Uczestników warsztatów czeka zabezpieczanie miejsca zbrodni, szukanie dowodów i wspólne rozwiązywanie sprawy. Wydział Inżynierii Materiałowej zaprasza też do „Bio-fabryki tkanek i narządów” na spotkanie z prof. Wojciechem Święszkowskim, który opowie o biomateriałach wykorzystywanych do rekonstrukcji, naprawy i zastępowania uszkodzonych tkanek i narządów. A jeśli ktoś jest rowerowym pasjonatem, to Bike Atelier Warszawa pomoże rozwiązać dylemat, jaki rower wybrać: z karbonu, stali czy aluminium?

Zwiedzanie nowoczesnej bazy edukacyjnej LabFactor na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej to doskonała okazja, aby dowiedzieć się, dlaczego słońce świeci i jak najbardziej efektywnie wykorzystać słoneczną energię. Studenci Koła Naukowego Młodych Mikroelektroników zaprezentują metody łączenia światłowodów przy użyciu spawarki światłowodowej. Za to Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej zaprasza na warsztaty z tworzenia gier komputerowych, gdzie każdy będzie mógł poznać proces powstawania gier komputerowych i zagrać w produkcje, które narodziły się na Politechnice Łódzkiej. W końcu to tu powstała pierwsza w Polsce specjalność poświęcona technologii gier i symulacji komputerowych.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zapraszają na spotkanie z Zebrafish. To gatunek ryby, który stał się cennym narzędziem w badaniach biomedycznych. Dzięki swojej genetycznej bliskości do ludzi oraz przezroczystemu ciału możliwe jest prowadzenie bezinwazyjnej obserwacji w czasie rzeczywistym. Dlatego Zebrafish jest idealnym modelem do badań naukowych.

Razem z wykładowcami Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach uczestnicy tegorocznej Nocy Innowacji będą szukać odpowiedzi na pytania dotyczące sztucznej inteligencji – czy AI może zajrzeć nam do mózgu? Czy walki bokserskie można analizować z wykorzystaniem technologii wizyjnych? Mocne i słabe strony sztucznej inteligencji i ChatGPT będą analizować naukowcy na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Liczby losowe są niezbędne w nowoczesnej kryptografii, nauce czy grach losowych. Niestety urządzenia je produkujące nie zawsze są doskonałe. Jeśli jesteście ciekawi, do czego to prowadzi i jak wywiady oraz hakerzy wykorzystują to w praktyce, to zapraszamy do Trójmiasta. O skomplikowanym świecie generatorów liczb losowych w prosty sposób opowie dr hab. Marcin Pawłowski z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych Uniwersytetu Gdańskiego.

Spotkania z liderami innowacji

Noc Innowacji to co roku wieczór pełen niespodzianek, których nie zabraknie także i w tym roku. We Wrocławskiej siedzibie EY odbędzie się spotkanie, na którym Marek Malinowski, specjalista w dziedzinie sztucznej inteligencji, opowie, jak efektywnie wykorzystać potęgę technologii uczenia maszynowego opartej na rozpoznawaniu obrazów. Uczestnicy warsztatów staną przed szansą poznania fundamentów AI i pod okiem ekspertów samodzielnie będą mogli stworzyć swój własny model.

Eksperci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu wprowadzą w świat innowacji i kreatywnego myślenia w metodyce Design Thinking. Nie zabraknie też degustacji potraw kuchni molekularnej, przyprawionej wiedzą o naturalnych składnikach poddanych naukowej obróbce.

Warszawski Instytut Badawczy Dróg i Mostów zaprezentuje ultranowoczesne technologie pozwalające rejestrować cechy nawierzchni w sposób bezkontaktowy oraz mobilne laboratorium drogowe wykorzystuje do badań m.in. ugięciomierz laserowy TSD, który jest unikatowym urządzeniem nie tylko w skali kraju, ale także w Europie i na świecie. Jeśli jesteście fanami motoryzacji, to przez cały dzień eksperci z warszawskiej Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji będą wspólnie z uczestnikami Nocy Innowacji testować współczesne nie tylko autonomiczne samochody.

W przeddzień Nocy Innowacji, w czwartek 19 października zapraszamy do Poznania i Wrześni. Zwiedzający zakłady największego w Polsce producenta aut dostawczych Volkswagen Poznań będą mogli przyjrzeć się z bliska, jak nowoczesne są polskie fabryki tego koncernu, jak działa lakiernia oraz dział budowy karoserii i montażu, i jak człowiek współpracuje z robotem. Dodatkową atrakcją będzie sprawdzenie własnych możliwości w tzw. profiraumie, samodzielne złożenie elementów instalacji elektrycznej stosowanej w samochodach oraz symulacja malowania karoserii Volkswagena Craftera.

O czym śnią roboty?

Robotyzacja odgrywa coraz większą rolę w naszym życiu, a umiejętność obsługi i programowania robotów jest już niezbędna dla innowacyjnego przemysłu przyszłości. Zwiedzanie innowacyjnych laboratoriów szkoleniowych EMT-Systems w Gliwicach, czyli największego w Polsce centrum szkoleń technicznych, to szansa, aby każdy niezależnie od wieku mógł zobaczyć, jak pracują roboty.

Dla fanów robotyzacji i innowacji w przemyśle swoje drzwi otwiera również Gdański Park-Naukowo-Technologiczny, gdzie zaprezentowane zostaną zaawansowane technologie wykorzystywane w przemyśle, medycynie i innych obszarach gospodarki. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję przekonać się, jak działają robotyczne ramiona, mobilne roboty i drukarki 3D.

Swoje drzwi dla zwiedzających otwiera także fabryka Danfoss. To tu będzie można zobaczyć, jak w praktyce wyglądają energooszczędne instalacje technologiczne, dzięki którym fabryka w Grodzisku Mazowieckim osiągnęła neutralność emisyjną.

Jak dołączyć do nocy innowacji?

Szczegółowe informacje o wydarzeniach dostępnych w czasie Nocy Innowacji można znaleźć na stronie www.digitalfestival.pl/noc-innowacji. Wstęp na wszystkie spotkania organizowane w ramach Nocy Innowacji jest bezpłatny, lecz na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja na stronach organizatorów.

Autor: Fundacja Digital Poland