Nasza strona używa ciasteczek (cookies). Zostając na niej, zgadzasz się na warunki korzystania, które znajdziesz tutaj.

Created with Sketch. Wróć

"Nowoczesny Senior" – krok w kierunku zwiększenia kompetencji cyfrowych

Tegoroczna edycja Digital Festival, skoncentrowana wokół tematu sztucznej inteligencji, przyniosła ze sobą dwie ważne publikacje Fundacji Digital Poland: raport "Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?" oraz kolejną odsłonę poradnika "Nowoczesny Senior – przewodnik po cyfrowym świecie". Obydwie publikacje stanowią cenne źródło wiedzy o nastawieniu społeczeństwa polskiego do cyfryzacji i nowych technologii.

Tegoroczna, piąta edycja raportu "Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?", przygotowanego przez Fundację Digital Poland we współpracy z GfK Polonia i T-Mobile Polska, podkreśla pozytywne nastawienie Polaków do cyfryzacji. Z danych wynika, że Polacy cenią umiejętności cyfrowe, uznając je za klucz do sukcesu zawodowego i ułatwienie codziennego życia. Rośnie również chęć korzystania z technologii, a internet postrzegany jest jako narzędzie niwelujące różnice między miastem a wsią.

Polacy cenią umiejętności cyfrowe

Analiza danych z raportu pokazuje, że technologia jest obecna w życiu Polaków na różnych poziomach, jednak jej percepcja różni się w zależności od wieku respondentów. Istnieją wyraźne różnice między starszymi a młodszymi obywatelami, zwłaszcza jeśli chodzi o korzystanie z nowych technologii i internetu. Jak zauważa dr Dominika Kaczorowska-Spychalska z Uniwersytetu Łódzkiego, "badania uwidoczniły wciąż niedostateczny poziom zaawansowania cyfrowego wśród polskich seniorów. Aż 37 proc. badanych w tej grupie uznało korzystanie z technologii cyfrowych i internetu za zbyt skomplikowane". Wskazuje to na potrzebę dostosowywania edukacji cyfrowej i komunikacji dotyczącej nowych technologii do różnych grup wiekowych w społeczeństwie.

Osoby starsze częściej odczuwają, że technologia jest dla nich zbyt skomplikowana, choć jednocześnie widzą w niej wiele korzyści. To właśnie seniorzy wydają się być bardziej otwarci na pewne technologiczne innowacje, takie jak monitorowanie zdrowia za pomocą opasek czy operacje wykonywane przez roboty chirurgiczne. W porównaniu z młodszymi respondentami, mniej entuzjastycznie podchodzą do takich rozwiązań jak zakupy online czy sklepy bezobsługowe. Jednak co ciekawe, nawet wśród seniorów istnieje duże zainteresowanie pewnymi innowacyjnymi technologiami, takimi jak skanowanie tablic rejestracyjnych przez sztuczną inteligencję (AI) czy korzystanie z energii z elektrowni atomowej. Z kolei młodsze pokolenia, bardziej doświadczone w technologii, wydają się bardziej otwarte na korzystanie z dronów do dostarczania zakupów, edukacji w goglach VR czy zamieszkania w domach wydrukowanych przez drukarki 3D.

"Nowoczesny Senior" dla każdego

W dzisiejszym cyfrowym świecie technologia AI jest wszechobecna, ułatwiając codzienne życie poprzez takie narzędzia jak rozpoznawanie mowy, translatory, wirtualni asystenci i wiele innych. Dla wielu seniorów może to być nowość, dlatego tak ważne jest, by mieli oni dostęp do odpowiednich zasobów edukacyjnych.

Nowoczesny Senior
Nowoczesny Senior

Akcja "Nowoczesny Senior" to kluczowy element ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej, wpisującej się w tegoroczny Digital Festival. Głównym jej celem jest wciągnięcie seniorów w nowoczesny, technologiczny świat, pomagając im w pełni wykorzystać możliwości internetu. W kontekście obecnych danych demograficznych, takich jak rosnąca w Polsce liczba osób w wieku 60+, inicjatywa nie tylko przybliża technologię seniorom, ale przede wszystkim redukuje cyfrowe wykluczenie wśród starszego pokolenia, umożliwiając mu pełne uczestnictwo w społeczeństwie 5.0. Wyjątkowego znaczenia nabiera też poradnik "Nowoczesny Senior – przewodnik po cyfrowym świecie", stanowiący integralną część piątej edycji Digital Festival. Ten kompleksowy podręcznik krok po kroku wprowadza seniorów w cyfrowy świat i opisuje, jak można być w nim tak samo skutecznym i sprawnym, jak komputerowy geek.

Joanna Erdman, Prezes Zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa i Partner Główny inicjatywy "Nowoczesny Senior" przyznaje, że "Współcześni seniorzy często są już zaznajomieni z nowoczesnymi technologiami, umiejący sprawnie korzystać z internetu, posiadający smartfona i świadomi możliwości, jakie daje e-commerce. Choć potrafią korzystać z nich sprawnie, potrzebują dodatkowych wskazówek, aby bezpiecznie funkcjonować w tym świecie nowych technologii. Dlatego tak ważna jest edukacja i wsparcie dla tej grupy społecznej". Składający się z trzynastu rozdziałów poradnik, z pomocą przejrzystych instrukcji oraz grafik, tłumaczy, jak korzystać z różnych urządzeń, takich jak telefony komórkowe, tablety czy komputery. Omawia podstawy, takie jak konfiguracja nowego urządzenia czy instalacja aplikacji, ale również ważne kwestie związane z bezpieczeństwem w sieci. Porusza też zagadnienia związane z bankowością mobilną. Seniorzy dowiadują się, jak zakładać konta online, realizować przelewy czy opłacać rachunki w sieci.

Wspólnie kształtujemy cyfrową przyszłość

Współpraca z różnymi organizacjami i instytucjami podkreśla skuteczność i zasięg tej inicjatywy. 4000 wydrukowanych przewodników, wraz z materiałami szkoleniowymi, trafiło już do Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz bezpośrednio do seniorów podczas różnego rodzaju spotkań w wielu polskich miastach, takich jak Senioralna, czy podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Seniora, który przypada 1 października, Europejskiego Dnia Seniora – 20 października oraz Ogólnopolski Dnia Seniora – 14 listopada. Dodatkowo materiały edukacyjne oraz cyfrową wersję książki otrzymało już ponad tysiąc Kół Gospodyń Wiejskich.

Szeroka skala działania nie byłaby możliwa bez wsparcia partnerów. Wśród nich są Fundacja Polska Bezgotówkowa oraz Visa, które zdecydowanie przyczyniają się do sukcesu projektu "Nowoczesny Senior – przewodnik po cyfrowym świecie".

– Dzięki współpracy z Fundacją Polska Bezgotówkowa, nasze materiały już dotarły do ponad 20 tysięcy seniorów. Liczba ta wzrasta, jeśli doliczyć inne źródła dystrybucji, co daje w sumie ponad 30 tysięcy seniorów, którzy mają dostęp do naszych materiałów szkoleniowych. Jest to jeszcze bardziej imponujące, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że nasze materiały edukacyjne będą promowane także przez oddziały ZUS i dostępne na oficjalnej stronie tej instytucji. Mając to na uwadze, zachęcamy do korzystania z materiałów, które pomagają zrozumieć i zaadaptować się w cyfrowym świecie, niezależnie od wieku. Ostatecznie, edukacja i dostęp do wiedzy to klucz do pełnego uczestnictwa w nowoczesnym społeczeństwie – zachęca Nell Przybylska dyrektor komunikacji i PR Fundacji Digital Poland.

Autor: Fundacja Digital Poland