Nasza strona używa ciasteczek (cookies). Zostając na niej, zgadzasz się na warunki korzystania, które znajdziesz tutaj.

Created with Sketch. Wróć

Powstała Koalicja Cyfrowi Seniorzy

Ogłoszono powstanie Koalicji Cyfrowi Seniorzy, której głównym celem jest edukacja cyfrowa osób starszych. To największa w Polsce inicjatywa wspierająca seniorów w obszarze cyfryzacji, a także przedsiębiorców w zrozumieniu i adaptacji produktów i usług do potrzeb tej społeczności. Koalicja zrzesza ponad dwadzieścia kluczowych organizacji sektora prywatnego, w tym największe izby, związki, federacje i fundacje działające na rzecz rozwoju nowych technologii i szeroko pojętej cyfryzacji.

Powstała Koalicja Cyfrowi Seniorzy

– W dzisiejszych czasach cyfrowe wykluczenie jest coraz większym problem, a edukacja seniorów staje się priorytetem, który wymaga wspólnych wysiłków i inicjatyw. Uruchomienie platformy edukacyjnej i infolinii dla osób starszych to inwestycja w przyszłość, która sprawi, że cenna wiedza i doświadczenie starszego pokolenia nie zostaną zmarnowane. Projekty edukacyjne skierowane do osób starszych, chociażby takie jak Nowoczesny Senior czy Digital Festival, pomagają stworzyć fundament, na którym możemy budować społeczeństwo w pełni korzystające z potencjału każdej generacji – mówi Piotr Mieczkowski, Dyrektor Zarządzający Fundacji Digital Poland.

Edukacja i wspólne działania kluczem do świata cyfrowego

Powstanie Koalicji Cyfrowi Seniorzy jest reakcją na słabe wskaźniki cyfryzacji polskiego społeczeństwa wśród osób powyżej 45. roku życia, które są jednymi z najniższych w Unii Europejskiej.

Współczesne społeczeństwo pędzi do przodu, ale niestety, ten postęp często pozostawia za sobą osoby starsze. Statystyki są nieubłagane – w Polsce, osoby powyżej 45. roku życia należą do grupy najmniej aktywnych cyfrowo w całej Unii Europejskiej, co pokazuje z jakim poziomem wykluczenia cyfrowego mamy do czynienia. Osoby starsze nie potrafią obsługiwać komputera, nie mówiąc o internecie, co prowadzi do ich stopniowej alienacji społecznej i obniżenia jakości ich życia. Musimy działać szybko, aby zapobiec dalszemu pogłębianiu się tej cyfrowej przepaści, która stanowi nową formę wykluczenia społecznego – stwierdza dr Marlena Kondrat z Wydziału Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Nowa inicjatywa, otwierając osobom starszym drzwi do świata, w którym będą mogły w pełni rozwijać swoje zainteresowania i łatwiej dbać o swoje sprawy, ma zmienić słabe wskaźniki cyfryzacji polskiego społeczeństwa. Jest to również odpowiedź na rosnące wyzwania związane z wykluczeniem cyfrowym i koniecznością dostosowania usług oraz produktów do potrzeb starszych użytkowników. Utworzenie Koalicji wynika również z dążenia do lepszej koordynacji działań sektora prywatnego i tworzenia synergii między jej członkami. Historycznie niektóre działania, mimo opracowania znakomitych materiałów edukacyjnych, cierpiały na brak skali lub widoczności. Dlatego członkowie Koalicji pragną współpracować, aby zwiększyć ich pozytywny wpływ na społeczeństwo.

Cel Koalicji Cyfrowi Seniorzy to zbudowanie największej w Polsce platformy edukacyjnej skierowanej do seniorów, która pozwoli im zdobywać wiedzę i rozwijać umiejętności kluczowe do sprawnego funkcjonowania w świecie cyfrowym. Manifest Koalicji zaznacza, że „Wiek to tylko liczba, a nie stan umysłu” a „Seniorzy to my, tylko trochę później”. W myśl tych zasad, inicjatywa opiera się na przekonaniu, że poprzez współpracę i wymianę doświadczeń można zbudować przyszłość, gdzie każdy, niezależnie od wieku, będzie miał dostęp do korzyści płynących z cyfryzacji.

Zapewnienie efektywnych narzędzi edukacyjnych, takich jak infolinie, platformy edukacyjne, bazy wiedzy, są nieodzowne dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku, którym bardzo zależy na zwiększaniu kompetencji cyfrowych swoich słuchaczy. Wymiana doświadczeń i wiedzy pomiędzy różnymi podmiotami edukacyjnymi i technologicznymi jest kluczowa dla tworzenia spójnej i dostępnej oferty edukacyjnej dla osób starszych. Taka współpraca pozwala na tworzenie wszechstronnych programów, które umożliwiają seniorom aktywne i bezpieczne uczestnictwo w cyfrowym świecie – podkreśla Sławomira Pieńkowska, prezes Pierwszego Żoliborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Łączymy siły, aby osiągnąć więcej

Koalicja Cyfrowi Seniorzy to obecnie inicjatywa kilkudziesięciu największych polskich organizacji non-profit. W ramach działań nie tylko zaplanowano powstanie strony cyfrowiseniorzy.pl, ale również rozwój centrum edukacyjnego i doradczego dotyczącego cyfryzacji abcsenior.com, organizowanie kampanii informacyjnych i edukacyjnych oraz wspieranie rynku i przedsiębiorstw w tworzeniu cyfrowych produktów dostosowanych do seniorów.

Dzisiaj cyfryzacja odgrywa kluczową rolę w życiu społecznym, a brak odpowiednich kompetencji prowadzi do wykluczenia, także informacyjnego. Nie chcemy przecież, żeby nasi rodzice czy dziadkowie padali ofiarą fake newsów i dezinformacji, a także oszustw, wyłudzeń i innych internetowych przestępstw. Wspieranie seniorów w zdobywaniu umiejętności cyfrowych jest nie tylko korzystne dla nich samych, ale również konieczne dla budowania nowoczesnego i inkluzywnego społeczeństwa – zauważa Przemysław Mitraszewski, Prezes ZFPR.

Ważną inicjatywą skierowana do osób dojrzałych będzie również infolinia o numerze 608 201 000. Jej start zaplanowano już na 1 grudnia 2023 roku. Wolontariuszy przyjmujących telefony od seniorów wspierał będzie T-Mobile Polska, Partner Technologiczny infolinii.

We współczesnym świecie nowe technologie są na wyciągnięcie ręki i powinniśmy móc z nich korzystać na równych zasadach, niezależnie od wieku. Dlatego cieszę się, że jako T-Mobile Polska wspieramy inicjatywę, która mamy nadzieję, pozwoli seniorom na swobodny dostęp cyfrowego świata. Nowe technologie potrafią ułatwić codzienne życie, ale żeby dostrzec ich zalety, często najpierw trzeba przełamać lęk przed ich używaniem. Jako operator telekomunikacyjny czujemy odpowiedzialność w zakresie walki z cyfrowym wykluczeniem, a obszar ten jest jednym z filarów naszej strategii ESG – dodaje dr Agnieszka Jankowska, Dyrektor Departamentu do Spraw Korporacyjnych i Public Affairs T-Mobile Polska, członkini zarządu Fundacji Digital Poland.

Celem Koalicji jest, aby do 2030 roku przynajmniej 70 proc. seniorów w Polsce aktywnie korzystało z internetu i usług cyfrowych, a także aby 70 proc. firm oferujących produkty i usługi cyfrowe posiadało ofertę skierowaną do tej grupy wiekowej.

Autor: Fundacja Digital Poland