Nasza strona używa ciasteczek (cookies). Zostając na niej, zgadzasz się na warunki korzystania, które znajdziesz tutaj.

Cyfrowy Kompas

Wypełnij test i sprawdź, do którego komitetu wyborczego jest Ci najbliżej.

O inicjatywie

Czym jest Cyfrowy Kompas?

Cyfrowy Kompas to internetowa aplikacja, która mierzy zbieżność Twoich poglądów politycznych w zakresie nowych technologii i cyfryzacji z programem wyborczym i opiniami komitetów wyborczych. Celem aplikacji jest promocja w przestrzeni politycznej i społecznej zagadnień z zakresu cyfryzacji oraz nowych technologii. Cyfrowy Kompas pokazuje podejście poszczególnych komitetów wyborczych do wybranych kluczowych zagadnień, mających wpływ na życie Polaków.

Jak działa Cyfrowy Kompas?

Formularz składa się z 12 pytań dotyczących zagadnień z zakresu cyfryzacji i nowych technologii. Wypełniając formularz, masz trzy możliwości odpowiedzi na pytanie: „tak”, „nie mam zdania”, „nie”. Dodatkowo możesz skorzystać z krótkiej notki wyjaśniającej istotę poruszanego zagadnienia.

Kompas porównuje Twoje odpowiedzi z założeniami programowymi i opiniami komitetów wyborczych na te same zagadnienia i pokazuje stopień zgodności z Twoimi odpowiedziami.

Jak dokonano wyboru pytań?

Niezależni eksperci Fundacji Digital Poland przygotowali serię pytań adresujących szerokie spektrum aktualnych i ważnych zagadnień związanych z cyfryzacją i nowymi technologiami. Pytania powstały w konsultacji ze środowiskiem profesjonalistów, społeczników i entuzjastów nowych technologii. Tak dobrany zestaw pytań pozwala uzyskać wyborcy odpowiedzi na wiele istotnych pytań z punktu widzenia nowoczesnej Polski. W Kompasie zawarliśmy pytania, dla których komitety wyborcze prezentują inne stanowiska. Nie umieszczaliśmy pytań, na które wszystkie komitety wyborcze odpowiedziałyby jednakowo.

Kto jest pomysłodawcą i organizatorem Cyfrowego Kompasu?

Twórcą narzędzia jest Fundacja Digital Poland – organizacja pozarządowa, będąca bezstronnym i apolitycznym podmiotem, której celem jest promocja cyfryzacji w Polsce. Misją fundacji jest uczynienie z Polski centrum światowych innowacji.

Lider inicjatywy

Kluczowy partner

Joanna Chojnacka

Fundacja Digital Poland

"Czas zainteresować się polityką. To od polityków zależy, jak szybki i bezpieczny będzie Twój internet; czy Twoja wolność w internecie będzie zagrożona I czy Twoje dzieci zamiast ciężkich tornistrów doczekają się obiecanych e-podręczników. Oczekujmy od naszych polityków rozwiązań na miarę XXI w."