Transformacja cyfrowa ukształtuje handel po pandemii. – Nie będzie powrotu do tego, co było wcześniej – mówi w podcaście Forbes Polska Tomasz Blicharski, wiceprezes zarządu firmy Żabka Polska. Każda organizacja, bez względu na wielkość będzie musiała jeszcze szybciej i skuteczniej wdrażać innowacje.
– Dzięki technologii i wytężonej pracy wielu zespołów byliśmy w stanie przekierowywać nasz biznes z tygodnia na tydzień i dostosowywać ofertę do zmieniającego się zapotrzebowania klientów. Jesteśmy z tego wszyscy bardzo dumni – mówi w podcaście Forbes Polska Tomasz Blicharski, wiceprezes zarządu firmy Żabka Polska oraz dyrektor zarządzający Żabka Future.
Transformacja cyfrowa stała się jednym z filarów strategii Żabki. Jej realizacja przekłada się m.in. na dopasowywanie asortymentu sklepów w zależności od ich lokalizacji i potrzeb klientów, wprowadzenie inteligentnych półek i kas samoobsługowych.
– Pierwszym, niezbędnym krokiem na drodze do skutecznej transformacji cyfrowej jest opanowanie technologii. Szybko można wdrożyć technologię, ale zmienić mentalność organizacji, to proces, który trwa kilka lat. W Żabce proces ten rozpoczął się kilka lat temu i przez ten czas firma przeszła przez wiele różnych zmian w obszarze technologii. Teraz jesteśmy już w takim miejscu, że już wszyscy doceniają wartość płynącą z technologii. To jest podstawa sukcesu – tłumaczy Blicharski.
I dodaję, że wdrażanie innowacji w dużych organizacjach jest trudne. – Firmy rosnąc, starają się optymalizować swoje procesy, automatyzować je i starać się by były powtarzalne, a tym samym usztywniają swoje działanie. A musimy pamiętać, że innowacja to zmiana – podkreśla dyrektor zarządzający Żabka Future.
Algorytmy sztucznej inteligencji pomagają Żabce w decydowaniu o lokalizacjach nowych sklepów, a także zarządzaniu siecią franczyzobiorców. To element szerszej strategii, którą firma wdraża już od kilku lat.
– Sztuczna inteligencja jest już obecna w Żabce w wielu różnych obszarach. Pozwala dopasować produkty do konkretnego sklepu, umożliwia znalezienie dla nich najlepszej lokalizacji, tak aby były umiejscowione w dogodnym dla klienta miejscu. AI pozwala również zaplanować trasy dostaw i logistykę firmy, a także lepiej zarządzać swoim sklepem franczyzobiorcom dzięki aplikacji Cyberstore, a wcześniej Frappka – tłumaczy Tomasz Blicharski.
Żabka pracuję również nad uruchomieniem sklepów bez kas, w których sprzedawców wesprze sztuczna inteligencja i algorytmy.
– W niedalekiej przyszłości klienci sklepów Żabka będą mieli okazje zetknąć się ze sklepem, który w dużej mierze będzie oparty na metodzie "deep learning" czyli sztucznej inteligencji, która sprawi, że zakupy będą jeszcze szybsze i wygodniejsze niż do tej pory. Konsument będzie mógł wejść do sklepu, zabrać produkt z półki i po prostu wyjść. Bez szukania portfela i stania w kolejce do kasy. W sklepie przyszłości zakupy zrobimy w kilka sekund – dodaję.
Jak skutecznie przeprowadzić transformację cyfrową? Czy pandemia COVID-19 zmieniła podejście do innowacyjnych przedsięwzięć? Zapraszamy do wysłuchania podcastu na Forbes Polska.