Nasza strona używa ciasteczek (cookies). Zostając na niej, zgadzasz się na warunki korzystania, które znajdziesz tutaj.

Created with Sketch. Wróć

Żabka wie, jak opanować technologię. Podcast Digital Means Future

Transformacja cyfrowa ukształtuje handel po pandemii. – Nie będzie powrotu do tego, co było wcześniej – mówi w podcaście Forbes Polska Tomasz Blicharski, wiceprezes zarządu firmy Żabka Polska. Każda organizacja, bez względu na wielkość będzie musiała jeszcze szybciej i skuteczniej wdrażać innowacje.

Żabka wie, jak opanować technologię. Podcast Digital Means Future

– Dzięki technologii i wytężonej pracy wielu zespołów byliśmy w stanie przekierowywać nasz biznes z tygodnia na tydzień i dostosowywać ofertę do zmieniającego się zapotrzebowania klientów. Jesteśmy z tego wszyscy bardzo dumni – mówi w podcaście Forbes Polska Tomasz Blicharski, wiceprezes zarządu firmy Żabka Polska oraz dyrektor zarządzający Żabka Future. 

Innowacja to zmiana 

Transformacja cyfrowa stała się jednym z filarów strategii Żabki. Jej realizacja przekłada się m.in. na dopasowywanie asortymentu sklepów w zależności od ich lokalizacji i potrzeb klientów, wprowadzenie inteligentnych półek i kas samoobsługowych.  

– Pierwszym, niezbędnym krokiem na drodze do skutecznej transformacji cyfrowej jest opanowanie technologii. Szybko można wdrożyć technologię, ale zmienić mentalność organizacji, to proces, który trwa kilka lat. W Żabce proces ten rozpoczął się kilka lat temu i przez ten czas firma przeszła przez wiele różnych zmian w obszarze technologii. Teraz jesteśmy już w takim miejscu, że już wszyscy doceniają wartość płynącą z technologii. To jest podstawa sukcesu – tłumaczy Blicharski. 

I dodaję, że wdrażanie innowacji w dużych organizacjach jest trudne. – Firmy rosnąc, starają się optymalizować swoje procesy, automatyzować je i starać się by były powtarzalne, a tym samym usztywniają swoje działanie. A musimy pamiętać, że innowacja to zmiana – podkreśla dyrektor zarządzający Żabka Future. 

Gdzie w Żabce jest sztuczna inteligencja?  

Algorytmy sztucznej inteligencji pomagają Żabce w decydowaniu o lokalizacjach nowych sklepów, a także zarządzaniu siecią franczyzobiorców. To element szerszej strategii, którą firma wdraża już od kilku lat.  

– Sztuczna inteligencja jest już obecna w Żabce w wielu różnych obszarach. Pozwala dopasować produkty do konkretnego sklepu, umożliwia znalezienie dla nich najlepszej lokalizacji, tak aby były umiejscowione w dogodnym dla klienta miejscu. AI pozwala również zaplanować trasy dostaw i logistykę firmy, a także lepiej zarządzać swoim sklepem franczyzobiorcom dzięki aplikacji Cyberstore, a wcześniej Frappka – tłumaczy Tomasz Blicharski.  

Żabka pracuję również nad uruchomieniem sklepów bez kas, w których sprzedawców wesprze sztuczna inteligencja i algorytmy.  

– W niedalekiej przyszłości klienci sklepów Żabka będą mieli okazje zetknąć się ze sklepem, który w dużej mierze będzie oparty na metodzie "deep learning" czyli sztucznej inteligencji, która sprawi, że zakupy będą jeszcze szybsze i wygodniejsze niż do tej pory. Konsument będzie mógł wejść do sklepu, zabrać produkt z półki i po prostu wyjść. Bez szukania portfela i stania w kolejce do kasy. W sklepie przyszłości zakupy zrobimy w kilka sekund – dodaję.  

Jak skutecznie przeprowadzić transformację cyfrową? Czy pandemia COVID-19 zmieniła podejście do innowacyjnych przedsięwzięć? Zapraszamy do wysłuchania podcastu na Forbes Polska.  

Autor: Paulina Szkoła