Nasza strona używa ciasteczek (cookies). Zostając na niej, zgadzasz się na warunki korzystania, które znajdziesz tutaj.

Created with Sketch. Wróć

COP27: Jak łączność mobilna i sieci 5G mogą pomóc w sprostaniu wyzwaniu klimatycznemu?

Polska może znacząco zredukować CO2, wykorzystując do tego celu najnowsze technologie, cyfryzację czy sieci 5G.

COP27: Jak łączność mobilna i sieci 5G mogą pomóc w sprostaniu wyzwaniu klimatycznemu?

27. konferencja w sprawie zmian klimatu (COP27), rozpoczęła się w 6 listopada i ma miejsce w Egipcie. Liderzy rozmawiają o wnioskach i danych zebranych w trakcie COP26 oraz debatują nad kolejnymi działaniami.

Polska odpowiada za blisko 10 proc. emisji CO2 w Unii Europejskiej, a sama emisja utrzymuje się na stosunkowo stałym poziomie wg GUS znajdując się tym samym w wśród czterech gospodarek UE emitujących najwięcej CO2. Polska może znacząco zredukować CO2, wykorzystując do tego celu najnowsze technologie, cyfryzację czy np. sieci 5G. W niniejszym artykule przedstawiamy kluczowe sektory w Polsce odpowiadające za emisję CO2, które mogłyby zmniejszyć swój ślad węglowy dzięki wykorzystaniu sieci 5G.

Energetyka

Sektor energetyczny stoi przed największym wyzwaniem. Ciągle nie dokonała się w nim transformacja cyfrowa i energetyczna. Sektor przyczynia się najwięcej do wszystkich emisji w Polsce. 5G powinno stanowić trzon skutecznego i efektywnego zarządzania przyszłym systemem energetycznym dzięki m.in. wykorzystaniu inteligentnych liczników, automatyzacji sieci oraz współpracy z OZE. Bez nowoczesnej łączności nie można bowiem skutecznie wdrożyć niskoemisyjnej energetyki na ogromną skalę, wykorzystując przy tym zieloną energię. Badania z Wielkiej Brytanii wskazują, że użycie 5G może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w branży energetycznej o prawie 1% do 2030 roku. 

Transport

Na drugim miejscu pod względem emisji CO znajduje się w Polsce sektor transportu. Uruchomienie łączności 5G pozwoliłoby na bardziej płynny transport dzięki usprawnieniu przepływu ruchu i zmniejszeniu zużycia paliwa. Dobra łączność cyfrowa oznacza, że społeczeństwo może też więcej pracować z domu, a pracodawcy mogą oferować bardziej elastyczne modele pracy co skutkować będzie zmniejszoną emisją dwutlenku węgla wynikającą z ograniczenia lub zmiany dojazdów do pracy, w tym ograniczenia korków.

Przemysł

Technologie cyfrowe pozwalają skutecznie przekształcić i zdynamizować przemysł, co często potocznie określa się mianem czwartej rewolucji przemysłowej lub "Przemysłu 4.0". Cyfryzacja pozwala na wprowadzenie automatyzacji na dużą skalę do tradycyjnych procesów produkcyjnych oraz na usprawnienie gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). 5G odegra znaczącą rolę w tej transformacji, a eksperci oczekują, że wykorzystanie najnowszych technologii w przemyśle przyniesie ogromne oszczędności, zwiększy wydajność fabryk oraz pozwoli zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych.

Rolnictwo

Rolnictwo emituje znaczącą liczbę gazów cieplarnianych, co powoduje, że sektor ten zajmuje 4. miejsce w UE w całkowitej emisji CO2. Sieci 5G mogą znacząco przyczynić się do obniżenia emisji CO2, dzięki wdrożeniu tzw. inteligentnych farm. Przykładowo, pilotażowe wdrożenie w 2020 r. w Irlandii polegało na zastosowaniu czujników do monitorowania światła, temperatury i wilgotności, podczas gdy cyfrowe etykiety na zwierzętach pozwalały monitorować ich zdrowie, zapobiegając rozprzestrzenianiu się chorób. Gospodarstwa uczestniczące w projekcie zaoszczędziły średnio 5 600 euro, a emisja gazów cieplarnianych spadła o 9%.

Jeśli jesteś zainteresowany jak technologie i cyfryzacja może pomóc Polsce rozwiązać strategiczne problemy przed jakimi stoi nasz kraj i społeczeństwo to zachęcamy Cię do zapoznania się z naszym raportem – „Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0? Edycja 2022

Tagi

5G / ESG

Autor: Fundacja