Nasza strona używa ciasteczek (cookies). Zostając na niej, zgadzasz się na warunki korzystania, które znajdziesz tutaj.

Created with Sketch. Wróć

Uczelnia Łazarskiego i Fundacja Digital Poland razem na rzecz rozwoju cyfrowej gospodarki

Fundacja Digital Poland oraz Uczelnia Łazarskiego podpisały porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju cyfrowej gospodarki. Razem będą realizować projekty edukacyjne, badawcze i wydawnicze z zakresu cyfryzacji, nowych technologii oraz ESG. To ważny krok w kierunku budowania platformy współpracy między światem nauki, a biznesem i trzecim sektorem.

Uczelnia Łazarskiego i Fundacja Digital Poland razem na rzecz rozwoju cyfrowej gospodarki

Fundacja Digital Poland 16 stycznia 2022 b.r. podpisała porozumienie o współpracy z Uczelnią Łazarskiego. Umowa została sygnowana przez Rektora Uczelni, prof. Macieja Rogalskiego, natomiast z ramienia Fundacji podpis złożył Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacji. 

Porozumienie zawarte między Uczelnią a Fundacją dotyczy przede wszystkim realizacji wspólnych projektów edukacyjnych, naukowych, badawczych i wydawniczych z zakresu cyfryzacji i nowych technologii. W wyniku podpisania porozumienia, Fundacja została Partnerem Uczelni. Planowane są wspólne dyskusje i wystąpienia mające na celu poszerzanie wiedzy z zakresu cyfryzacji, nowych technologii czy ESG. 

Razem dla rozwoju cyfrowych kompetencji  

Rozwój nowych technologii oraz projektowe podejście do organizacji prac IT, determinują rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych cyfrowo pracowników. Dlatego przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, ogłosiła rok 2023 „Europejskim Rokiem Umiejętności”. Do 2030 r. Komisja Europejska chce zwiększyć liczbę specjalistów IT w krajach unii z 8,4 mln aż do 20 mln. Nowe talenty mają wzmacniać konkurencyjną pozycję Unii na świecie. Niestety Polska zajmuje dopiero dwudzieste drugie miejsce w rankingu krajów UE, z wynikiem równym około 4,4 proc. (553,9 tys. Specjalistów). Jeśli chcemy zwiększyć tę liczbę, musimy zmienić model kształcenia i postawić na cyfrową edukację.  

Uczelnia Łazarskiego planuje otwierać kolejne kierunki, które pozwolą kształcić nowych specjalistów IT. Umowa z Digital Poland zakłada współpracę przy tworzeniu studiów oraz innych przedsięwzięć dydaktycznych w zakresie nowych technologii.  

Już dzisiaj potrzebujemy dwa razy więcej specjalistów ICT w polskiej gospodarce. Najbardziej pożądane są umiejętności dotyczące AI, cyberbezpieczeństwa, przetwarzania w chmurze, ale także umiejętności miękkie w zarządzaniu projektami IT. To ważny sygnał dla polskich uczelni, aby w tym obszarze rozwijały kompetencje studentów. Współpraca z Uczelnią Łazarskiego pozwoli nam na realizację przedsięwzięć dydaktycznych i badawczych, których celem jest przygotowanie kolejnych pokoleń na rynek pracy przyszłości – podkreśla Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacji Digital Poland.   

Uczelnia Łazarskiego dołączyła również do sygnatariuszy dokumentu stworzonego przez fundację „Czas na cyfrową gospodarkę!” To zestaw rekomendacji napisanych wspólnie z ponad czterdziestoma organizacjami i byłymi ministrami cyfryzacji współpracującymi z Fundacją. Dokument jest największym zbiorem postulatów i propozycji reform – również dotyczących edukacji – mającym na celu przyspieszenie cyfryzacji.  

Autor: Paulina Szkoła