Nasza strona używa ciasteczek (cookies). Zostając na niej, zgadzasz się na warunki korzystania, które znajdziesz tutaj.

Created with Sketch. Wróć

Sprostać oczekiwaniom - rozwój dzięki odpowiedzialnej sztucznej inteligencji

Jak rozwijać odpowiedzialnie AI w trosce o społeczeństwo? W jaki sposób wykorzystać nowy model sztucznej inteligencji? O tym wszystkim rozmawiać będą eksperci Microsoft podczas AI Meetup w Warszawie.

Sprostać oczekiwaniom - rozwój dzięki odpowiedzialnej sztucznej inteligencji

Rok temu mała grupa liderów i ekspertów AI w firmie Microsoft zaczęła używać technologii OpenAI podobnej do tej, którą świat zna dzisiaj jako ChatGPT. Nawet dla tych, którzy ściśle współpracowali z twórcami tej technologii z OpenAI od 2019 roku, najnowsze osiągnięcia wydają się niezwykłe. Poziom zaawansowania AI, którego spodziewaliśmy się w okolicach 2033 roku, osiągnęliśmy już teraz.

Patrząc na dynamikę rozwoju branży, można wyróżnić pewne przełomowe lata. Na przykład korzystanie z internetu dosłownie eksplodowało wraz z popularnością przeglądarki w 1995 r., a rozwój smartfonów przyspieszył w 2007 r. wraz z premierą iPhone'a. Obecnie prawdopodobne jest, że rok 2023 będzie krytycznym punktem zwrotnym dla rozwoju sztucznej inteligencji (AI). Możliwości jej wykorzystania przez ludzi są ogromne. A odpowiedzialność twórców, którzy rozwijają tę technologię jeszcze większa. Musimy wykorzystać ten przełomowy rok nie tylko do wprowadzenia nowych osiągnięć w dziedzinie sztucznej inteligencji, ale także do odpowiedzialnych i skutecznych działań związanych z szansami, jak i zagrożeniami, które przed nami stoją.

Stawka jest wysoka. AI może być najbardziej znaczącym postępem technologicznym w naszym życiu. I choć to dużo powiedziane, jest ku temu dobry powód. Dzisiejsza najnowocześniejsza sztuczna inteligencja jest potężnym narzędziem wspierającym krytyczne myślenie i stymulującym kreatywność. Umożliwia nie tylko wyszukiwanie informacji, ale również odpowiedzi na zadane pytania. Może pomóc ludziom odkrywać znaczenia wśród złożonych danych i procesów. Przyspiesza naszą zdolność do szybszego wyrażania tego, czego się uczymy. Co najważniejsze, w nadchodzących miesiącach i latach będzie robić wszystkie te rzeczy coraz lepiej i szybciej.

Od wielu miesięcy korzystamy z ChatGPT. Każdego dnia uczymy się też nowych sposobów na wykorzystanie technologii i, co ważniejsze, myślimy o szerszym wymiarze zmian AI. A pytań można mieć sporo.

Na przykład, co to zmieni?

Krótka odpowiedź brzmi: prawie wszystko. Ponieważ, jak żadna technologia przed nią, postępy AI zwiększają zdolność ludzkości do myślenia, rozumowania, uczenia się i wyrażania siebie. W efekcie, rewolucja przemysłowa dociera właśnie do pracy opartej na wiedzy i kreatywności. A praca z wiedzą ma fundamentalne znaczenie dla każdego, ale szczególnie tzw. białych kołnierzyków.

Przynosi to ogromne możliwości naprawy świata. AI zwiększy produktywność i pobudzi wzrost gospodarczy. Zniweluje monotonność wielu zawodów, a przy efektywnym wykorzystaniu pomoże ludziom być bardziej kreatywnymi w pracy i mieć większy wpływ na swoje życie. Zdolność do odkrywania nowych spostrzeżeń w dużych zbiorach danych będzie napędzać postęp w medycynie, nauce czy biznesie.

Czy wszystkie te zmiany będą dobre?

Choć chcielibyśmy, aby odpowiedź była twierdząca, to oczywiście tak nie jest. Jak każda technologia przed nią, niektórzy ludzie, społeczności i kraje przekształcą ten postęp zarówno w narzędzie, jak i broń. Niektórzy niestety użyją jej, aby wykorzystać wady ludzkiej natury, kreując fałszywe informacje i podważając demokratyczne systemy. Nowe technologie niestety zazwyczaj wydobywają z ludzi zarówno to, co najlepsze, jak i to, co najgorsze.

Być może bardziej niż cokolwiek innego, rodzi to głębokie poczucie odpowiedzialności. Na jednym poziomie - za nas wszystkich; a na jeszcze wyższym - za tych z nas, którzy są zaangażowani w rozwój i wdrażanie samej technologii. Wszyscy musimy być zdeterminowani. Musimy wkroczyć w tę nową erę z entuzjazmem, a jednocześnie z szeroko otwartymi oczami i determinacją w rozwiązywaniu nieuniknionych pułapek, które również przed nami stoją.

Dobra wiadomość jest taka, że nie zaczynamy od zera.

Przykładowo w Microsoft pracowano nad budową odpowiedzialnej AI od 2017 roku. Pracowano przy tym równolegle nad bezpiecznymi zasadami w przestrzeni cyfrowej w zakresie prywatności i bezpieczeństwa cyfrowego. Prace w Microsoft są połączone z większą strategią zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie, która pomoże nam stworzyć zasady, polityki, procesy, narzędzia i systemy zarządzania dla odpowiedzialnej AI. Po drodze pracowano i uczono się razem z równie zaangażowanymi ekspertami ds. odpowiedzialnej AI w OpenAI. Teraz musimy ponownie podjąć się tej odpowiedzialności i wykorzystać ostatnie sześć lat pracy, aby zrobić jeszcze więcej i działać jeszcze szybciej. Zarówno w Microsofcie, jak i w OpenAI zdano sobie sprawę, że technologia będzie stale ewoluować i właśnie dlatego obie firmy zobowiązały się do ciągłego zaangażowania i doskonalenia.

Jesteście zainteresowani ChatGPT i usługiami Azure OpenAI? My też, dlatego serdecznie zapraszamy na AI meetup jaki ma miejsce 30 marca o godzinie 18.00 w HubHub w Warszawie.

Autor: fundacja