Nasza strona używa ciasteczek (cookies). Zostając na niej, zgadzasz się na warunki korzystania, które znajdziesz tutaj.

Created with Sketch. Wróć

Sztuczna inteligencja to technologia przyszłości. Microsoft razem z fundacją Digital Poland prezentują jej zastosowanie

ChatGPT w dwa miesiące zyskał 100 milionów aktywnych użytkowników. Nic dziwnego – rewolucyjne narzędzie może zdać uniwersytecki egzamin i napisać książkę. Po nowy model sztucznej inteligencji stworzony przez OpenAI sięgają również firmy. O najnowszych generacjach rozwiązań AI, w tym Azure OpenAI i ChatGPT, już 30 marca opowiedzą eksperci Microsoft podczas AI Meetup w Warszawie.

Sztuczna inteligencja to technologia przyszłości. Microsoft razem z fundacją Digital Poland prezentują jej zastosowanie
  • Microsoft, jeden z głównych inwestorów OpenAI, rozszerza wykorzystanie sztucznej inteligencji w swoich produktach. ChatGPT jest już dostępny w ramach chmurowej usługi Azure OpenAI Service.

  • Klienci Microsoft mogą wykorzystać ChatGPT do automatycznego tworzenia odpowiedzi na pytania klientów, generowania kodu, a nawet łączyć z własnymi aplikacjami

  • Fundacja Digital Poland wspólnie z firmą Microsoft organizują serię wydarzeń "AI Meetup", podczas których eksperci będą opowiadać o sposobach wykorzystania najnowszych modeli sztucznej inteligencji

ChatGPT to jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi do generowania tekstu opracowane przez firmę OpenAI. Jego debiut pod koniec listopada 2022 roku sprawił, że o sztucznej inteligencji znów zrobiło się głośno. Twórcom rozwiązania, wśród których jest polski naukowiec Wojciech Zaremba, wystarczyły tylko dwa miesiące, aby zebrać 100 milionów aktywnych użytkowników. Jak wynika z raportu UBS, ChatGPT jest najszybciej rozwijającą się aplikacją konsumencką w historii. TikTok potrzebował 9 miesięcy na osiągnięcie takiego wyniku, a Instagram przebił tę liczbę dopiero po dwóch latach.

ChatGPT jest przedstawicielem dużych modeli językowych (z ang. LLM) stworzonych za pomocą architektury głębokiego uczenia typu Transformer. Wykorzystuje technologię przetwarzania języka naturalnego i uczenia głębokiego, co pozwala przewidzieć kolejne słowa i wygenerować odpowiedź na wejściowe pytania użytkowników. Potrafi tworzyć teksty, odpowiadać na pytania, a nawet rozpoznać błędy w kodach różnych programów i je poprawić. Podczas testowania możliwości chatu okazało się, że mógłby także zostać amerykańskim lekarzem. Uzyskał około 50 proc. z egzaminu USMLE, przeznaczonego dla studentów medycyny i lekarzy stażystów, który ocenia wiedzę na temat dyscyplin medycznych.

To nie koniec możliwości nowego modelu sztucznej inteligencji. OpenAI wciąż rozwija produkt, a 14 marca zaprezentowało jego nową, płatną wersję – ChatGPT-4. Ulepszony chatbot nie tylko rozumie tekst, ale także potrafi interpretować zdjęcia czy dane.

Rewolucja w biznesie

Sztuczna inteligencja coraz częściej wykorzystywana jest przez firmy i przedsiębiorców. Jej zastosowanie pozwala zwiększyć efektywność oraz poprawić jakość obsługi klienta. Dlatego ChatGPT stał się obecnie najgorętszą tzw. generatywną AI w świecie biznesu. Microsoft, jeden z głównych inwestorów OpenAI, jako pierwszy ogłosił integrację z nowego modelu z chmurową usługą Azure OpenAI Service. Pozwala ona aplikować najbardziej zaawansowane modele AI, w tym Dall-E 2, GPT-3.5 i Codex, a także inne duże modele językowe. Do tej pory z usługi giganta technologicznego skorzystały firmy takie jak KPMG, Al. Jazeera i startup Moveworks.

– W Microsoft wierzymy, że sztuczna inteligencja jest technologią przyszłości, która już dziś rewolucjonizuje biznes, edukację, pracę, medycynę oraz inne kluczowe obszary życia. Poziom jej rozwoju, którego spodziewaliśmy się w okolicach 2033 roku, osiągamy już teraz. Potencjał AI otwiera zupełnie nowe możliwości eksperymentowania i rozwijania przełomowych innowacji, co przyspiesza skuteczną transformację cyfrową. Pozwala robić więcej za mniej – a to dziś, w obliczu złożonych kryzysów, bardzo istotny komponent rozwoju odpowiedzialnych organizacji – podkreśla Dominika Bettman, dyrektor generalna Microsoft w Polsce.

Deweloperzy mogą integrować usługę Azure OpenAI Service napędzaną przez sztuczną inteligencję bezpośrednio z ich własnymi aplikacjami. Wykorzystanie modeli GPT umożliwia im np. na udoskonalanie istniejących chat botów, aby mogły obsługiwać zapytania klientów, podsumowywać rozmowy w call center i rozwiązywać problemy z ich obsługą. Narzędzie pozwala również na tworzenie nowych tekstów reklam ze spersonalizowanymi ofertami, czy automatyzację przetwarzania roszczeń.

AI Meetup

O biznesowym wykorzystaniu sztucznej inteligencji porozmawiają eksperci podczas “AI Meetup” w siedzibie HubHub Nowogrodzka w Warszawie. Pierwsze wydarzenie z całej serii spotkań odbędzie się już 30 marca. Główny mówca Dima Turchyn przedstawi najnowszą generację modeli sztucznej inteligencji, w tym Azure OpenAI i ChatGPT.

Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie JotForm, a także na stronie wydarzenia na Facebooku oraz LinkedIn. Ilość miejsc jest ograniczona.

Tagi

AI

Autor: Paulina Szkoła